BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Wydra europejska

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Wydra europejska (Lutra lutra)


Wydra europejska (Lutra lutra)

 

Opis: Zwierzę związane ze środowiskiem wodnym. Długość do 85 cm i 10 kg masy w przypadku samca, w przypadku samicy – do 62 cm i masie 7 kg. Szeroki, szpiczasto zakończony ogon, szeroka i płaska głowa. Silne, krótkie nogi pozwalające na długotrwałe i zwinne pływanie. Barwa gęstej sierści jednolicie brunatna. Jaśniejsze podgardle. 

 

Występowanie: Zasiedla wszystkie typy wód słodkich, np. stawy, jeziora, rzeki, ale także zatoki morskie. Liczba populacji spada na skutek zanieczyszczenia i regulacji rzek. Występuje w rzekach i stawach Doliny Baryczy, gdzie aktywnie korzysta z dużej ilości ryb.

 

Tryb życia: Zwykle żyją pojedynczo lub w grupach rodzinnych. Chronią wspólne terytorium. Aktywnie przemieszcza się rzekami, pokonując nawet 10 km w ciągu nocy. Właśnie o tej porze najbardziej aktywnie poluje. Żywi się rybami i skorupiakami. Wstrzymuje oddech do 4 minut. Nie zapada w sen zimowy. W skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebywa w legowisku w formie nory – zlokalizowanym pod zwisającymi gałęziami i skarpami brzegów.

 

Rozmnażanie: Okres godowy trwa przez cały rok. Ciąża trwa około 60 dni. Samice rodzą 2-3 młode we wcześniej przygotowanym legowisku. Młode są bezzębne, ślepe i pokryte delikatną sierścią. Po miesiącu zaczynają widzieć. W następnym roku młode osobniki opuszczają stado i się usamodzielniają. Żyją ponad 15 lat, dojrzałość płciową osiągają w  2. roku życia.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij