BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Zaskroniec zwyczajny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)


Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)


Opis: głowa duża, spłaszczona. Długość ciała u samic do 140 cm, u samców do 100 cm. Grzbiet koloru szarego lub szarozielonego, spód ciała ciemnoszary z gęstymi czarnymi plamami. W tylnej części głowy charakterystyczne półksiężycowe żółte lub żółtopomarańczowe plamy.

 

Występowanie: zamieszkuje podmokłe tereny leśne i łąkowe, obszary w pobliżu stawów, brzegów rzek i strumieni; często pojawia się w przydomowych ogródkach. W Dolinie Baryczy bardzo liczny, łatwo spotykany.

 

Tryb życia: głównym pokarmem są płazy, rzadziej ryby. Jest bardzo aktywny, sprawnie pływa i nurkuje; prowadzi dzienny tryb życia. Dla człowieka niegroźny, zaatakowany wypuszcza z gruczołu kloakalnego nieprzyjemną ciecz lub udaje martwego; często wydaje głośny syk. Zimuje w różnych kryjówkach ziemnych, w wykrotach drzew, stogach siana, często z innymi gadami.

 

Rozmnażanie: okres godowy od kwietnia do maja. Samica od lipca do sierpnia składa 9-30 jaj, w miejscach o dużej wilgotności: kompoście, butwiejących liściach, pryzmach torfu, nawozie bydlęcym, rzadziej w mokrej i pulchnej ziemi. Wylęg młodych o długości ciała 15-19 cm następuje po 10-15 dniach. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij