BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Żółw błotny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Żółw błotny (Emys orbicularis)


Żółw błotny (Emys orbicularis)


Opis: ubarwienie zmienne, pancerz grzbietowy ciemnobrunatny lub czarny, pokryty żółtymi lub pomarańczowymi plamkami lub prążkami; pancerz brzuszny jaśniejszy. Długość karapaksu do 20 cm. U samca otwór kloaki położony dalej od brzegu pancerza, tęczówka w oku ciemnobrązowa; u samicy tęczówka jasnożółta.

 

Występowanie: zamieszkuje wody stojące, wolno płynące, leśne oczka wodne, bagna, zarośnięte starorzecza. Dzięki przeprowadzonej ochronie i restytucji, w Dolinie Baryczy gatunek występuje na jednym stanowisku, na stawach w pobliżu Goszcza.


Tryb życia: gatunek ziemnowodny. Jest drapieżnikiem, żeruje wyłącznie pod wodą. Żywi się owadami wodnymi i ich larwami, małżami, ślimakami, kijankami i małymi żabami. Doskonale pływa i nurkuje, pod wodą może przebywać do jednej godziny. W bezpiecznym otoczeniu lubi wychodzić i wygrzewać się na wystających elementach, np. powalonych konarach.

 

Rozmnażanie: okres godowy w maju, kopulacja odbywa się w wodzie. Żółwica udaje się na lęgowiska zlokalizowane na lądzie. W wygrzebanej w ziemi komorze samica składa 14-15 jaj, a następnie ją zasypuje. Młode żółwie (długość pancerza 23-28 mm) wykluwają się po około 3 miesiącach i wędrują do wody. Ich rozwój jest bardzo powolny, dopiero około 10. roku życia osiągają wielkość, która daje im bezpieczeństwo. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij