STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bąk

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Bąk (Botaurus stellaris)


Bąk (Botaurus stellaris)


Opis: krępy z grubą szyją, długim prostym dziobem, krótkim ogonem i nogami; o szerokich, zaokrąglonych skrzydłach. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 69-81cm, rozpiętość skrzydeł 125-135cm. Dorosłe są brązowe, z ciemnymi i białymi plamami, tworzącymi smugi; na policzku ciemne wąsy.


Występowanie: zamieszkuje rozległe trzcinowiska porastające brzegi jezior, tereny bagienne lub stawy hodowlane. W Dolinie Baryczy obserwowany w sezonie lęgowym.


Tryb życia: pokarm stanowią głównie ryby, płazy, pijawki i wodne owady; nierzadko chwyta drobne gryzonie i ptaki. Prowadzi skryty tryb życia, ostrożnie przedzierając się przez szuwary, wspinając się na trzcinę. Zaniepokojony wyciąga szyję pionowo ku górze i porusza się zgodnie z ruchem trzcin, imitując otaczającą roślinność. Lata tuż nad wierzchołkami trzcin, wolno uderzając skrzydłami.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Samica buduje płaskie gniazdo tuż nad wodą, składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 24 dni. Pisklętami opiekuje się tylko samica, przez 54-56 dni. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij