BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bocian biały

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Bocian biały (Ciconia ciconia)


Bocian biały (Ciconia ciconia)


Opis:  duży ptak, upierzenie czarno-białe, dziób i nogi czerwone; szyja długa. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 95-110 cm, rozpiętość skrzydeł 160 cm. W szacie młodocianej dziób ma ciemny koniec, a nogi są szaroróżowe.


Występowanie: zamieszkuje wilgotne, otwarte tereny nizinne oraz uprawiane użytki zielone. W Dolinie Baryczy obserwowany w sezonie lęgowym, w bliskości zabudowań ludzkich. 


Tryb życia: pokarm stanowią płazy, drobne bezkręgowce, duże owady, drobne gryzonie i gady. Często przesiaduje na drzewach, dachach, stogach lub kominach; żerując na polach, wolno spaceruje i wypatruje zdobyczy. W locie trzyma szyję wyciągniętą, świetnie szybuje; fazy lotu aktywnego przeplata z lotem ślizgowym.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Partnerzy wykazują silne przywiązanie do gniazda i często powracają w to samo miejsce lęgowe. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 33-34 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 60  dni.


Gniazdo: zlokalizowane na dachach budynków, nieczynnych kominach, słupach elektrycznych;  rzadziej na drzewach. Podstawa gniazda w kształcie koła z warstwowo ułożonych gałęzi. Wysłanie dość obfite ze słomy i roślinności trawiastej.  

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij