STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bocian czarny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Bocian czarny (Ciconia nigra)


Bocian czarny (Ciconia nigra)

 

Opis: upierzenie czarne, metalicznie połyskujące; brzuch biały, dziób i nogi czerwone. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 90-105 cm, rozpiętość skrzydeł 150 cm. W szacie młodocianej upierzenie czarnawo brązowe, a nogi i dziób zielonkawe.

 

Występowanie: zamieszkuje obszary starych drzewostanów w pobliżu bagien i wilgotnych łąk. W Dolinie Baryczy obserwowany w sezonie lęgowym, gatunek nieliczny. Podczas wędrówek możliwa obserwacja większej liczby osobników na żerowiskach.


Tryb życia: żywi się drobnymi rybami, płazami i dużymi owadami. Żerując, zwykle stoi lub wolno kroczy w płytkiej wodzie lub na płyciznach; nierzadko przesiaduje na gałęziach drzew; płochliwy. W locie trzyma wyprostowaną szyję i regularnie uderza skrzydłami; większe odcinki pokonuje lotem ślizgowym.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do maja. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 36-40 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 60 dni.

 

Gniazdo:  zlokalizowane przy pniu, w koronach starych drzew. Podstawa zbudowana z suchych gałęzi układanych naprzemiennie z darnią. Wysłanie z mchu, traw i liści, czasem z dodatkiem sierści. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij