BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Czernica

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Czernica (Aythya fuligula)


Czernica (Aythya fuligula)

 

Opis: upierzenie samca w szacie godowej czarne, boki białe, wydłużone pióra na potylicy tworzące czubek; upierzenie samicy czarnawo brązowe, czubek na głowie krótszy; tęczówka u obu płci żółta, dziób jasno niebiesko-szary z czarnym końcem. Długość ciała 45 cm, rozpiętość skrzydeł 68-89 cm. W szacie młodocianej oraz spoczynkowej upierzenie ciemnobrązowe. W locie dobrze widoczne białe lusterko na skrzydle.


Występowanie: zamieszkuje zbiorniki wód stojących o zarośniętych brzegach; stawy, rzeki, jeziora, zbiorniki zaporowe, wybrzeża morskie. Można ją spotkać także w parkach. W Dolinie Baryczy obserwowana przez cały rok; duże koncentracje występują podczas migracji, szczególnie wiosennej.


Tryb życia: żywi się larwami owadów, ślimakami, małżami. Przebywa głównie na wodzie, w poszukiwaniu pożywienia nurkuje. Do lotu wzbija się poprzez rozbieg na wodzie; lata szybko w linii prostej.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Pary mogą gniazdować pojedynczo lub w luźnych koloniach, w sąsiedztwie innych gatunków, na przykład mewy śmieszki. Samica składa 5-12 jaj, które wysiaduje przez okres 24 dni. Pisklęta po wykluciu opuszczają gniazdo i pozostają pod opieką samicy przez 50 dni. Razem z głowienkami czernice mogą tworzyć ,,przedszkola” dla swoich piskląt.


Gniazdo: zlokalizowane w roślinności nadbrzeżnej, na słabo zarośniętym kożuchu, blisko wody, nie osłonięte. Podstawę gniazda tworzą luźno ułożone suche trawy, turzyce lub liście trzciny; wyścielone obficie puchem.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij