BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Gęś gęgawa

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gęś gęgawa (Anser anser)


Gęś gęgawa (Anser anser)


Opis: masywny, klinowaty dziób o ubarwieniu różowym lub pomarańczowożółtym; upierzenie jasno szaro-brązowe, ogon biały z czarną przepaską przed końcem oraz ciemnobrązowy prążkowany spód ciała. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 80 cm, rozpiętość skrzydeł 160 cm. Szata młodociana identyczna jak u ptaków dorosłych.


Występowanie: zamieszkuje płytkie, porośnięte roślinnością (na przykład trzciną) zbiorniki w pobliżu dużych łąk i pastwisk. W Dolinie Baryczy obecna przez cały rok; spektakularne stada liczące do kilkunastu tysięcy osobników, obserwowane są po okresie lęgowym.


Tryb życia: pokarm stanowią zielone części roślin oraz nasiona. Żeruje na polach i pastwiskach;  często przebywa na wodzie, gdzie zażywa kąpieli oraz na brzegach, płyciznach i wyspach, gdzie wypoczywa. Lot powolny, w kluczu, z regularnymi uderzeniami skrzydeł.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od marca do maja. Samica składa 2-10 jaj, które wysiaduje przez 28 dni. Pisklęta po wykluciu się wodzone są przez oboje rodziców przez okres 55 dni. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij