STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Głowienka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Głowienka (Aythya ferina)


Głowienka (Aythya ferina)

 

Opis: upierzenie samca w szacie godowej: głowa i szyja czerwonobrunatna, pierś i ogon czarne, skrzydła i boki ciała popielate, dziób czarny z jasnoszarą opaską, czerwona tęczówka; upierzenie samicy szarobrunatne. Długość ciała 42-49 cm, rozpiętość skrzydeł 72-89 cm. W szacie młodocianej oraz spoczynkowej upierzenie ciemnobrunatne.


Występowanie: zamieszkuje duże, płytkie stawy i jeziora z dobrze rozwiniętymi trzcinowiskami, gęstymi w pałkę wodną oraz roślinność zanurzoną; w tym rośliny o liściach pływających po powierzchni wody. W Dolinie Baryczy obserwowana w sezonie lęgowym, pary gniazdują pojedynczo; duże koncentracje występują na pierzowiskach i podczas migracji.

 

Tryb życia: żywi się małymi bezkręgowcami i roślinami wodnymi. W poszukiwaniu pożywienia nurkuje, a pływając tułów ma zanurzony w wodzie. Często śpi na wodzie, brzegach zbiorników lub wystających konarach. Do lotu wzbija się poprzez rozbieg na wodzie.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Samica składa 5-12 jaj, które przez okres 25 dni. Pisklęta po wykluciu opuszczają gniazdo i pozostają pod opieką samicy przez 50 dni. Zdarza się, iż samica opuszcza młode, zanim staną się zdolne do lotu.

 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij