BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kormoran

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Kormoran (Phalacrocorax carbo)


Kormoran (Phalacrocorax carbo)

 

Opis: nieduża, wydłużona głowa; długi, silny, hakowato zakończony dziób.  Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 77-94 cm, rozpiętość skrzydeł 120-130 cm. Czarne, metalicznie błyszczące upierzenie. Ptaki dorosłe w szacie godowej mają białe pióra na ciemieniu, z tyłu i po bokach szyi; w upierzeniu spoczynkowym głowa jest ciemna. W szacie młodocianej  grzbiet ciemnobrązowy, spód ciała białawy.


Występowanie: występuje w pobliżu dużych, śródlądowych zbiorników zasobnych w ryby. Kolonie lęgowe zakłada w zadrzewieniach, często w sąsiedztwie czapli siwej lub gawronów. W Dolinie Baryczy obserwowany  w sezonie lęgowym.

 

Tryb życia: żywi się niemal wyłącznie rybami. Pływa z głęboko zanurzonym ciałem; widać wynurzony grzbiet, wyprostowaną szyję oraz uniesiony dziób; nurkuje w poszukiwaniu pożywienia. Wypoczywa na leżących pniach, na mulistych brzegach lub wodzie; susząc namoknięte pióra, rozpościera skrzydła.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od marca do maja. Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 23 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 50 dni, po wylocie młode pozostają pod ich opieką przez kolejne 55-60 dni.


Gniazdo: zbudowane z grubych gałęzi, obszerne; zlokalizowane na wysokich drzewach lub na ziemi. Wysłane mokrymi liśćmi roślin wodnych. Nierzadko kormorany wykorzystują gniazda innych gatunków, na przykład czapli siwej. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij