BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Łabędź krzykliwy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Łabędź krzykliwy (Cygnus Cygus)


Łabędź krzykliwy (Cygnus Cygus)


Opis: duży, biały; szyja smukła i wyprostowana, dziób czarny z żółtą plamą u nasady, sięgającą klinowato do przedniej krawędzi nozdrzy; brak charakterystycznego guza na nasadzie dzioba. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 140-160 cm, rozpiętość skrzydeł do 230 cm. W szacie młodocianej upierzenie szarawe; dziób jasny.


Występowanie:  zamieszkuje głównie płytkie jeziora i duże stawy z pasem trzcin oraz licznymi płyciznami. W Dolinie Baryczy występuje przez cały rok; w sezonie lęgowym pojedyncze pary wyprowadzają lęgi; na zimowiskach obserwowany często w dużych stadach.


Tryb życia:  żywi się roślinami wodnymi zbieranymi z powierzchni wody lub dna, jednak nie nurkuje; na lądzie pokarm stanowią trawy i inne rośliny zielne. W locie szyja wyciągnięta, powolne i regularne uderzenia skrzydeł; wydaje niskie nosowe dźwięki.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do sierpnia. Pary zazwyczaj kojarzą się na całe życie. Samica składa 3-7 jaj, które wysiaduje przez okres 35-43 dni, samiec w tym czasie patroluje okolice gniazda. Oboje rodzice opiekują się pisklętami, które uzyskują samodzielność po 60 dniach.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij