BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Łabędź niemy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Łabędź niemy (Cygnus olor)


Łabędź niemy (Cygnus olor)


Opis: biały z długą szyją, wygiętą lekko w kształcie litery ,,S”, dziób pomarańczowoczerwony z czarną nasadą oraz charakterystycznym czarnym guzem. Długość ciała 145-160 cm, rozpiętość skrzydeł 210-240 cm. W szacie młodocianej upierzenie szarobrunatne; nogi i dziób ciemnoszare.


Występowanie: wszystkie typy wód; w parkach częściowo oswojony. Łabędzie nieme występują w Dolinie Baryczy przez cały rok. Największe liczebności gatunek ten osiąga w okresie pierzenia, czyli latem. Zimowanie łabędzi uzależnione jest od stanu zamarznięcia wód, ale co roku na zimę zostaje co najmniej kilkadziesiąt osobników.


Tryb życia: żywi się roślinami wodnymi, ślimakami, larwami wodnymi. Dorosłe osobniki żerując, zanurzają jedynie przednią część ciała. Nurkować mogą pisklęta. Lata ciężko ze świszczącym odgłosem, trzymając szyję wyciągniętą i lekko skierowaną w dół. Syczy w obronie własnej; wygląda imponująco z rozłożonymi skrzydłami.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do maja. Pary zazwyczaj kojarzą się na całe życie. Samica składa 5-9 jaj, które wysiaduje przez okres 35-41 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami.


Gniazdo: zlokalizowane na brzegach zbiorników, wyspach lub w trzcinowisku, nigdy na otwartej toni wodnej. Podstawa utworzona z grubego materiału roślinnego. Wysłanie z trzciny lub sitowia. Na środku zagłębienie z niewielką ilością piór puchowych. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij