BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Łyska

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Łyska (Fulica atra)


Łyska (Fulica atra)


Opis: upierzenie całkowicie czarne, dziób oraz rogowa tarczka na czole białe, tęczówka czerwona. Nogi zielonkawo-szarego koloru z płatkami skórnymi dookoła palców. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 37 cm, rozpiętość skrzydeł 70 cm. W szacie młodocianej czarno-szare upierzenie, szyja i pierś jasnoszare, tarczka rogowa na głowie ciemniejsza i mniejsza.

 

Występowanie: zamieszkuje zbiorniki wód stojących o dobrze rozwiniętym pasie trzcin, starorzecza, kanały, często na śródmiejskich stawach parkowych. W Dolinie Baryczy obecna przez cały rok; poza sezonem lęgowym tworzy duże, zwarte stada na większych stawach hodowlanych.


Tryb życia: żywi się glonami, młodymi pędami trzcin, traw i roślin wodnych; często zjada także małże, ślimaki i owady; w miastach dokarmiana warzywami. W poszukiwaniu pożywienia często nurkuje, wykonując wcześniej niewielki skok. Płynąc po wodzie, charakterystycznie kiwa głową. Spłoszona lub podrywająca się do lotu biegnie po powierzchni wody, machając charakterystycznie skrzydłami. Lot szybki, w linii prostej, nogi wyciągnięte ku tyłowi.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od marca do lipca. Samica składa 4-12 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 23 dni. Samce są mocno terytorialne i staczają ze sobą zacięte walki w obronie miejsc lęgowych. Oboje rodzice opiekują się pisklętami przez 56 dni. W tym czasie prowadzą skryty tryb życia, chowając się między gęstą roślinnością przybrzeżną. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij