STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Podgorzałka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Podgorzałka (Aythya nyroca)


Podgorzałka (Aythya nyroca)


Opis: w szacie godowej u samca głowa, pierś oraz szyja kasztanowa; podogonie i brzuch białe, grzbiet ciemnobrązowy, oko białe. Samica podobna do samca, z czerwonawym nalotem na głowie; oko ciemne. W locie widoczne długie, szerokie, białe pasy skrzydłowe. Długość ciała 38-42 cm, rozpiętość skrzydeł 60-67 cm. W szacie młodocianej upierzenie matowo-brązowe.


Występowanie: zamieszkuje płytkie wody stojące o dobrze rozwiniętej roślinności bagiennej; stawy rybne, płytkie jeziora, starorzecza, wolno płynące wąskie kanały. W Dolinie Baryczy obserwowana w sezonie lęgowym, gatunek nieliczny, pary gniazdują pojedynczo.


Tryb życia: pokarm stanowią rośliny wodne oraz drobne bezkręgowce. Pływając, większą część tułowia ma zanurzoną w wodzie; w poszukiwaniu pożywienia nurkuje. Do lotu wzbija się poprzez rozbieg na wodzie.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do maja. Gniazdo zlokalizowane w niewielkim oddaleniu od wody, dobrze osłonięte wysoką roślinnością. Samica składa 6-14 jaj, które wysiaduje przez okres 25-28 dni. Pisklęta po wykluciu opuszczają gniazdo i przebywają tylko pod opieką samicy przez 54-56 dni.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij