BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Rybitwa rzeczna

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)


Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)

 

Opis: smukłe ciało; długie i zaostrzone skrzydła; długi i mocno wcięty ogon. Białe upierzenie, szary wierzch ciała, czarna czapka na głowie, czerwony dziób i nogi; dziób z czarnym zakończeniem. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 35 cm, rozpiętość skrzydeł 72-98 cm. W szacie młodocianej nasada dzioba i kończyny brunatno-pomarańczowe, dziób z czarnym zakończeniem, na wierzchu ciała i na skrzydłach znajduje się brązowy rysunek.


Występowanie: zamieszkuje tereny błotniste, płytkie wody z wysepkami, rzeki i wybrzeża morskie. W Dolinie Baryczy obserwowana w okresie lęgowym, część osobników nie przystępuje do rozrodu. 


Tryb życia: pokarm stanowią głównie małe ryby, czasem larwy owadów lub skorupiaki. Lot bardzo zręczny, elegancki, łatwo zmienia kierunek lotu. Żerując, zawisa w powietrzu, wypatrując zdobyczy, a następnie atakuje ofiarę przy powierzchni wody. Często wypoczywa na brzegu lub na wystających przedmiotach z wody, na przykład palach czy bojach. Spłoszona atakuje drapieżnika.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do sierpnia; gniazduje w koloniach. Samica składa 2-4 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 24 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 28 dni.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij