STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Słowik rdzawy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos)


Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos)

 

Opis: wierzch ciała jednolicie brązowy; spód jaśniejszy, beżowy; ogon, kuper oraz skrzydła koloru rdzawego; dziób i tęczówka ciemnobrązowe, nogi jasnobrązowe. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 17 cm, rozpiętość skrzydeł 23-26 cm. W szacie młodocianej upierzenie ciemniejsze, mocno plamkowane, ogon rdzawy.

 

Występowanie: zamieszkuje wilgotne zadrzewienia o gęstym podszycie i dobrze rozwiniętym runie; spotykany w parkach, ogrodach oraz w suchych zaroślach na terenach otwartych. W Dolinie Baryczy obserwowany w okresie lęgowym; prowadzi skryty tryb życia.


Tryb życia: pokarm stanowią owady, pająki, drobne dżdżownice, ślimaki i jagody. Porusza się szybko, w podskokach po ziemi; żerując zadziera wysoko ogon i częściowo opuszcza skrzydła. Pieśń bardzo melodyjna i zmienna w zależności od umiejętności osobnika; śpiew słyszany najczęściej rano i wieczorem, natomiast samotne samce śpiewają całą noc.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do czerwca, gniazdo mocno ukryte. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez okres 13 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 11 dni i 10 dni poza nim.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij