BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Strzyżyk

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Strzyżyk (Troglodytes troglodytes)


Strzyżyk (Troglodytes troglodytes)

 

Opis: okrągławe ciało; krótka szyja, ogon i nogi; dziób cienki, lekko zagięty ku dołowi. Wierzch ciała rdzawo-brązowy, gęsto poprzecznie prążkowany; spód ciała jaśniejszy. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 10 cm, rozpiętość skrzydeł 13-17 cm. W szacie młodocianej grzbiet i gardło bardziej pstrokate.


Występowanie: preferuje wilgotne typy drzewostanów, z gęstym podszytem i dobrze rozwiniętym runem, wykrotami, stosami chrustu, powalonymi drzewami; często w pobliżu wody. Zamieszkuje zadrzewiania i zarośla śródpolne, krzewy jeżyn, ogrody, parki; czasem wykorzystuje szczeliny w kamieniach, murkach lub skarpach ziemnych. W Dolinie Baryczy obserwowany przez cały rok, płochliwy i trudny w obserwacji.

 

Tryb życia: żywi się głównie owadami i pająkami zbieranymi na ziemi. Porusza się bardzo szybko i zwinnie po ziemi lub zakrzewieniach; czasem można pomylić go z buszującym gryzoniem. Lot tylko na małe odległości, szybki i w linii prostej. Siedząc, kiwa charakterystycznie zadartym w górę ogonem; w momencie podniecenia wykonuje ukłony.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Samica składa 6-7 jaj, które wysiaduje przez okres 16 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 16 dni i 18 dni poza nim.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij