BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Trzciniak

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Trzciniak (Acrocephalus arundinaceus)


Trzciniak (Acrocephalus arundinaceus)

 

Opis: krępa budowa ciała, wydłużona głowa, silne kończyny i dziób. Upierzenie z wierzchu oliwkowo-brązowe, spód ciała kremowobiały; gardło brunatnobiałe; szeroka, żółtawa brew nad okiem. Samiec i samica mają jednakowe upierzenie. Długość ciała 19 cm, rozpiętość skrzydeł 28 cm. W szacie młodocianej rdzawy odcień grzbietu, a spód ciała bardziej płowy.


Występowanie: zamieszkuje w pobliżu zbiorników; na brzegach jezior, rzek, stawów; głównie w brzeżnych partiach rozległych trzcinowisk, ale czasem także w wąskim pasie trzcin. W Dolinie Baryczy obserwowany w sezonie lęgowym.


Tryb życia: żywi się głównie owadami, pająkami, czasem małymi płazami. Prowadzi skryty tryb życia, trzymając się trzcinowisk, jednak śpiewający samiec zwykle dobrze widoczny wysoko na łodydze trzciny. W locie lekko rozpostarty i opuszczony ogon. Przemieszcza się tuż nad wierzchołkami trzcin, czasem przesiaduje na drzewach w niedalekiej odległości od trzcinowiska.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od maja do lipca. Samica składa 3-6 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 14 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez okres 14 dni i 10-11 dni poza nim.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij