BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Zimorodek

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Zimorodek (Alcedo atthis)


Zimorodek (Alcedo atthis)

 

Opis: krępe i krótkie ciało, duża głowa; długi, prosty i silny dziób, nogi i ogon krótkie. Jaskrawo-turkusowy wierzch ciała, rdzawy brzuch, biała plama na szyi, nogi czerwono-pomarańczowe; u samca dziób czarny, u samicy czerwonawa nasada żuchwy. Długość ciała 16 cm, rozpiętość skrzydeł 26-28 cm. W szacie młodocianej upierzenie mniej połyskujące, przeważa kolor zielonkawy, nogi z wierzchu brunatno-brązowe.


Występowanie: zamieszkuje nad brzegami wolno płynących strumieni, rzek, nad jeziorami i stawami, zwłaszcza o stromych, piaszczystych brzegach. W Dolinie Baryczy obserwowany przez cały rok, gniazduje w pojedynczych parach.


Tryb życia: główny pokarm stanowią drobne ryby, kijanki, płazy, ślimaki i owady wodne. Ofiary atakuje z czatowni zlokalizowanych nad wodą, czasem zawisa w jednym punkcie. Lata szybko, w linii prostej, tuż nad taflą wody.

 

Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 19-21 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 22-27 dni i kilka dni poza nim.


Gniazdo: zlokalizowane nad wodą, często pod osłoną zwisających korzeni; gniazdo zakłada w norkach wygrzebanych w urwistych skarpach i piaszczystych brzegach. Korytarz zakończony komorą o kształcie graniastosłupa; wysłanie z resztek wypluwek.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij