BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Muchomor czerwony

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Anna Zelenay , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Muchomor czerwony (Amanita muscaria)


MUCHOMOR CZERWONY (Amanita muscaria)

Jest gatunkiem kosmopolitycznym. Preferuje obszary klimatu umiarkowanego, ale znaleźć go można również w Ameryce Środkowej czy nad Morzem Śródziemnym. W Polsce bardzo pospolity. To jeden z najładniejszych trujących grzybów w Dolinie Baryczy. Nie posiada szczególnego zapachu ani smaku i tylko dzięki charakterystycznemu wyglądowi rzadko bywa przyczyną zatrucia.

Kapelusz: błyszczący, czerwony, pokryty białymi plamkami, osiąga średnicę do 15 cm. Początkowo całkowicie otoczony białą osłonką, która w trakcie wzrostu grzyba pęka, pozostawiając na powierzchni kapelusza białe płatki (kropki). W czasie deszczu lepki.

Hymenofor w postaci blaszek (listewek): gęsto ułożonych w jasnych kolorach (od białych do kremowych).

Trzon: biały lub żółtawy z wyraźnym pierścieniem w tym samym kolorze i bulwiastą nasadą otoczoną kilkoma rzędami wałeczkowatych zgrubień. U młodego osobnika pełny, później pusty w środku. Miąższ biały i kruchy, niezmienny po uszkodzeniu.

Można pomylić go z: muchomorem królewskim, muchomorem cesarskim, gołąbkiem winnym.

Mikoryza: nie stwierdzono mikoryzy z konkretnymi gatunkami drzew.

Występowanie: w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, od czerwca do listopada. Szczególnie lubi towarzystwo brzozy brodawkowatej.

Ciekawostka: muchomor czerwony coraz częściej pojawia się w rejonach o ciepłym klimacie takich jak  Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa czy Afryka Południowa. Dzieje się tak dlatego, że zarodniki grzyba i fragmenty grzybni zostały tam przeniesione razem z siewkami sosny dostarczanymi z innych rejonów świata. Dawniej muchomory stosowano do trucia much, stąd nazwa ”mucho – mor”; nie przynosiło to jednak pożądanych efektów, dlatego dziś stosujemy inne metody.
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij