BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Pieprznik jadalny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Anna Zelenay , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius)


PIEPRZNIK JADALNY (Cantharellus cibarius)

Pospolicie przez grzybiarzy nazywany ”kurką”. Smaczny grzyb jadalny o przyjemnym owocowo-pieprzowym zapachu i łagodnie kwaskowato-pieprzowym smaku. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że tylko sporadycznie bywa robaczywy i można go transportować na duże odległości bez wyraźnej dla niego szkody. Kiedyś bardzo pospolity, obecnie coraz trudniej go spotkać. W Dolinie Baryczy można go znaleźć tylko w określonych miejscach i to nie każdego roku.

Kapelusz: osiąga średnicę do 12 cm; żółty, jasnożółty do pomarańczowożółtego, o różnych odcieniach i bardzo zróżnicowanym kształcie w zależności od odmiany. Ogólnie jednak można przyjąć, że młode osobniki mają kształt guzka, w pełni zaś rozwinięte mają kapelusz lejkowaty i rozpostarty o podwiniętych falistych i klapowanych brzegach. Powierzchnia jest gładka i matowa.

Hymenofor w postaci blaszek (listewek) w kolorze kapelusza. Wyraźnie wykształcone, grube i luźno rozstawione listewki (cecha odróżniająca od lisówki pomarańczowej), bardzo często rozwidlają się i łączą poprzecznie. U starszych owocników wyraźnie „schodzą” na trzon, tworząc nieregularną granicę (cecha odróżniająca od lisówki pomarańczowej).

 Trzon: w kolorze kapelusza o nieco jaśniejszym odcieniu. Zwężony u podstawy, a u góry szeroki i przechodzący w kapelusz, pełny, twardy i krępy (cecha odróżniająca od lisówki pomarańczowej), o białym lub bladożółtym miąższu.

Można pomylić go z: powodującą zatrucia lisówką pomarańczową.

Mikoryza: głównie z sosną i świerkiem, rzadziej z dębem, bukiem i grabem.

Występowanie: pojedynczo bądź grupowo, od czerwca do października (czasami listopada), w różnych typach drzewostanu, głównie na piaszczystych i kwaśnych glebach charakterystycznych dla siedlisk borowych.

Ciekawostka: na skutek rozmnażania za pomocą konidiów (kulistych zarodników stanowiących organ rozmnażania bezpłciowego), na obrzeżach rozrastającej się we wszystkich kierunkach grzybni, następuje wysyp owocników grzyba, tworząc charakterystyczny wzór przypominający kształtem okrąg. Taki układ owocników nazywamy „czarcim kręgiem”. Dawniej wierzono, że w takich właśnie kręgach czarownice odprawiały swoje czary.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij