BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Hrabina Maria von Maltzan

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Milicz
Hrabina Maria von Maltzan


Maria von Maltzan (Gmina Milicz)


               Urodziła się 25 marca 1909 r. w Miliczu; zmarła w Berlinie 12 listopada 1997 r.

 

                                            Życiorys


Jej pełne imię i nazwisko brzmiało: Maria Helene Francoise Izabel hrabianka von Maltzan, baronówna Wartenberg i Penzlin. Urodziła się jako najmłodsze z siedmiorga dzieci hrabiego Andreasa von Maltzan właściciela dóbr ziemskich w Miliczu, Miłosławicach, Piękocinie Małym i Miłochowicach oraz Elizabeth hrabianki von der Schulenburg.  Do gimnazjum Maria uczęszczała w Cieplicach Śl. (Warmbrunn), maturę zdała w Berlinie, nauki przyrodnicze studiowała na uniwersytetach we Wrocławiu i Monachium, gdzie w roku 1933 obroniła dysertację doktorską z ichtiologii.

          

Kategorycznie odrzuciła propozycje wstąpienia do partii nazistowskiej, za co spotkały ją szykany i bezrobocie. Ktoś ze znajomych doniósł na nią i trafiła na Gestapo, gdzie była brutalnie przesłuchiwana. Współpracowała aktywnie z opozycją antynazistowską np. z jezuitą o. Muckermannem. Kiedy zaczęto ją inwigilować wyjechała na kilkumiesięczną podróż po Afryce Północnej śladem swojego XIX wiecznego przodka znanego podróżnika Heinricha von Maltzana. Kiedy wybuchła wojna powróciła do Niemiec i rozpoczęła studia weterynarii na berlińskim uniwersytecie. W tym okresie we współpracy z protestancką gminą szwedzką w Berlinie zajmowała się ukrywaniem prześladowanych niemieckich Żydów, zdobywała dla nich żywność wykradając mięso z zakładu ćwiczeń katedry weterynarii oraz fałszywe dokumenty m.in. wizy do Szwecji (uratowała w ten sposób ok. 60 osób, w tym znanego wydawcę i dziennikarza Hansa Hirschela).


Po wojnie pozostała w Berlinie, gdzie w dzielnicy Kreuzberg zamieszkanej głównie przez Turków, Polaków i ludność kolorową prowadziła znaną lecznicę weterynaryjną. W 1989 r. została odznaczona Orderem Zasługi Landu Berlin.


Już od najmłodszych lat zaszczepiono jej miłość do przyrody. Jak sama później napisała: „Moje dzieciństwo łączyło się trwale ze zwierzętami. Byłam najmłodsza z rodzeństwa, dlatego sporo czasu spędzałam ze swoimi świnkami morskimi czy królikami, które uparcie hodowałam. Miałam też kanarki i papugi. Jedne zwierzęta udawało mi się pozyskać drogą wymiany, inne były prezentami, a jeszcze inne po prostu kupowałam. Później świat przysłoniła mi miłość do koni. Jako dziecko dostałam kucyka, w ten sposób każde z rodzeństwa zdobywało za młodych lat ostrogi jeździeckie”. Znana ze swojej fantazji i często szalonych pomysłów w czasie studiów przyjaźniła się z wieloma monachijskimi satyrykami, malarzami, aktorami i pisarzami z kręgów tamtejszej artystycznej bohemy. Była wyjątkowa również jeżeli chodzi o zainteresowania motoryzacją, posiadała prawo jazdy na  samochód osobowy, motocykl oraz autobus, a kursy opłaciła pracując w zakładzie naprawczym samochodów.     

 Oprac. Dariusz Kaliszczak 


Bibliografia

Maltzan M., Bij w werbel i nie lękaj się, Wrocław 2010.

Maria von Maltzan - najsłynniejszy weterynarz z Milicza, „Gazeta Milicka”, nr 14 i 17 z 2003 r.                                                     

 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij