BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Heinrich Rudolf von Salisch

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Heinrich Rudolf von Salisch


Heinrich Rudolf von Salisch (Gmina Milicz)


Urodził się w 1846 r. w Ujeźdźcu, 40 km od Wrocławia; zmarł w Postolinie w 1920 r.


                                     Życiorys


Uczęszczał do wrocławskiego gimnazjum Marii Magdaleny. W 1866 r. walczył jako kirasjer w wojnie prusko – austriackiej, a w latach 1870 - 71 jako oficer rezerwy w wojnie francusko - pruskiej. Leśnictwem zainteresował się w czasie zarządzania majątkiem rodzinnym, a następnie studiował ten kierunek na uczelni w Eberswaldzie.


Po wojnie ożenił się z Zuzanną von Schlegell i zaczął na dobre gospodarzyć w dobrach postolińskich. Pełnił wiele funkcji: był doradcą lasów Ujeździec, seniorem prowincji i posłem do Reichstagu, członkiem honorowym Śląskiego Towarzystwa Leśnego. Przebudował 700 ha lasów w okolicy Postolina, dzięki temu stały się one chętnie odwiedzanym wzorcowym obiektem gospodarki leśnej. W 1915 r. po ataku epilepsji wycofał się z życia publicznego, a 5 lat później zmarł. W 1926 r. zmarła jego żona, oboje pochowano w lesie niedaleko Postolina w pobliżu glazu narzutowego niedaleko cmentarza ewangelickiego.


                 Związki z Gminą Milicz


Rozbudował dobra postolińskie, wzniósł nowy pałac, zakupił kolejne hektary lasów, a w 1893 r.  zbudował dla miejscowych ewangelików - kościół,  przy wsparciu dużym wsparciu superintendenta Kościoła Łaski w Miliczu, któremu podlegała postolińska parafia Augusta Daechsela. Stał się wybitnym znawcą i teoretykiem problematyki leśnej. To z jego inicjatywy podjęto uchwałę, by w wyższych szkołach leśnych wykładano problematykę pielęgnacji piękna lasu. Zręby nowej nauki pod nazwą „Estetyki lasu” von Salisch opracował po wypadku drogowym, kiedy przez dłuższy czas przebywał unieruchomiony w łóżku. Natomiast 3. wydanie książki „Estetyka lasu\" przygotował w berlińskim szpitalu, gdzie przebywał w związku z operacją katarakty.


Oprac. Dariusz Kaliszczak


Bibliografia

Międzynarodowe sympozjum w Postolinie, „Głos Milicza” nr 9 z 2010 r.

Pruszkowska - Jarosz A., Salisch i jego włości w Postolinie, „Panorama Milicka” 16. 07. 2007 r.

Wiśniewski J., Heinrich von Salisch (1846-1920). Gutsbesitzer, Forstmann, Politiker, Poznań 2013.

 

 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij