BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kazimierz Glabisz

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Rafał Walkow, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Kazimierz Glabisz


                             Kazimierz Glabisz (Gmina Odolanów)


Urodził się 10 lutego 1893 w Odolanowie; zmzmarł 26 listopada 1981 r. w Londynie.

Generał, przewodniczący PKOL, prezes PZPN, działacz polonijny.



                                           Życiorys



       Urodził się i wychował w Odolanowie w bogatej i znanej rodzinie kupieckiej. Tutaj został ochrzczony (kościół farny). Ukończył szkołę powszechną – wszystko w pobliżu domu, w którym się wychował (kamienica w Rynku). W 1913 roku zdał maturę w męskim gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Tu działał w tajnej organizacji Towarzystwo Tomasza Zana, zajmując się także sportem – współtworząc ostrowską Venetię. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował prawo w Monachium, a następnie we Wrocławiu. Był żołnierzem i działaczem sportowym. Łączył te pasje w sposób doskonały.


       Zawodowy oficer, który związany był blisko z Józefem Piłsudskim poprzez fakt pracy w Inspektoracie Sił Zbrojnych.


        Po kampanii wrześniowej przedostał się na Zachód, by w Wielkiej Brytanii służyć w polskiej armii – dochodząc do stopnia generała brygady. Do Polski już nigdy nie wrócił. Jego drugą pasją był sport. Jako działacz sportowy osiągnął najwyższe tytuły. Był od 1929 roku przewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po wojnie aktywnie działał na emigracji zajmując się publicystyką polityczną i wojskową. Działał na rzecz środowiska polonijnego – był przewodniczącym Polskich Klubów Sportowych w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie wymazany został z pamięci zbiorowej (pozbawiony przez komunistów obywatelstwa i stopnia generalskiego).


         Nazwisko Glabiszów (rodzina opuściła Odolanów jeszcze przed wojną) znane było tylko nielicznym. Dopiero zmiany polityczne w 1989 roku przywróciły pamięć o generale. Sprowadzono prochy do Odolanowa, odsłonięto pamiątkową tablicę na domu, gdzie wychował się generał, nadano szkole podstawowej imię Generała Kazimierza Glabisza.  Generał doczekał się monografii i corocznie organizowanego w Odolanowie turnieju piłkarskiego dla młodzików.

                                 


                                 Związki z Odolanowem



W Odolanowie spędził dzieciństwo. Tu ukończył szkołę powszechną. Jego imieniem nazwana jest szkoła podstawowa. Przy kościele farnym znajduje się grób.


                                                         Oprac. Rafał Walkow


Bibliografia:

Wieczorek Grzegorz, Generał Kazimierz Glabisz (1893-1981). Zarys biografii, Gorzów Wielkopolski 2007.

Dymacz Eugeniusz, Monografia Odolanowa, Odolanów 2003.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij