BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Fryderyk Chopin

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Edmund Radziszewski, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Przygodzice
Fryderyk Chopin


Fryderyk Chopin (Gmina Przygodzice)            Urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli w rodzinie Mikołaja i Tekli z Krzyżanowskich Chopinów;  zmarł 17 października 1849 r. w Paryżu.

                                          Życiorys


Fryderyk Franciszek Chopin był najwybitniejszym kompozytorem polskiej muzyki romantycznej i jednym z najważniejszych kompozytorów świata. Jego rodzicami byli przybyły z Francji Mikołaj Chopin i Justyna Tekla z Krzyżanowskich. Wychowywał się w Warszawie. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. Jako szesnastolatek rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w Warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W 1818 r. w „Pamiętniku Warszawskim” określono Chopina geniuszem muzycznym. Już w tym okresie ujawniła się fascynacja kompozytora polskim folklorem, którego motywy wykorzystywał w swoich kompozycjach. W 1826 r. odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina, a wkrótce także do Wiednia oraz do Drezna i Pragi. Od 1829 r. zaczynają się pierwsze sukcesy koncertowe Chopina. 5 listopada 1830 r. wyjechał z kraju i już nigdy do niego nie wrócił. Kompozytor osiadł w Paryżu zyskując niebawem rozgłos europejski. Od 1839 r. stan zdrowia chorego na gruźlicę Chopina pogarszał się z każdym rokiem. Zmarł 17 października 1849 r. Pochowany został na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Serce Chopina znajduje się w warszawskim kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

                            Związki z gminą Przygodzice


Książę Antoni Henryk Radziwiłł zetknął się z Fryderykiem Chopinem w maju 1825 r. w Warszawie. 15 września 1826 r. F. Chopin w drodze powrotnej z Dusznik do Warszawy zatrzymał się z matką i siostrami na kilka godzin w pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wtedy Eliza Radziwiłłówna w swoim sztambuchu sportretowała Chopina po raz pierwszy. We wrześniu 1828 r. podczas spotkania w Poznaniu książę Radziwiłł zaprosił F. Chopina do Antonina. Drugi pobyt artysty w Antoninie miał miejsce od 26 października do 5 listopada 1829 r. Pobyt w Antoninie zaowocował utworami muzycznymi. Eliza Radziwiłłówna sportretowała kompozytora po raz drugi. Ostatni raz F. Chopin widział Antonin, gdy przejeżdżał przez miejscowość w nocy z 5 na 6 listopada 1830 r., w drodze do Drezna.

 


Oprac. Edmund Radziszewski


Bibliografia

Nowaczyk Henryk E., Chopin na traktach Wielkop0olski Południowej, Kalisz 2006.

Radziszewski E., Pobyt Fryderyka Chopina w Antoninie, „Przygodzickie Wieści Gminne”, nr 2 (61) z kwietnia 2010.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij