BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bł. Sancja, Janina Szymkowiak

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Edmund Radziszewski, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Sośnie
Bł. Sancja, Janina Szymkowiak


Bł. Sancja, Janina Szymkowiak (Gmina Sośnie)


Urodziła się 10 lipca 1910 r. w Możdżanowie; zmarła 29 sierpnia 1942 r. w Poznaniu.

 Życiorys


Była najmłodszą i jedyną córką z pięciorga dzieci Augustyna i Marianny z Duchalskich Szymkowiaków. Po trzech latach nauki w niemieckiej szkole elementarnej w Szklarce Śląskiej podjęła naukę w 1919 r. naukę w Żeńskim Liceum i Gimnazjum Humanistycznym w Ostrowie Wielkopolskim. W 1921 r. ojciec został nadle­śniczym u księcia Radziwiłła w Przygodzicach. Rodzice zakupili dom w Ostrowie Wielkopolskim i tam się przeprowadzili. W maju 1928 r. Janina Szymkowiak zdała egzamin dojrzałości i w 1929 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim, na filologii romańskiej. Jako studentka brała czynny udział w pracach Sodalicji Mariańskiej. W 1934 r. korzystając z zaproszenia Sióstr Oblatek Serca Jezusowego wyjechała do Francji do Montluçon, by pogłębić znajomość języka francuskiego. 27 czerwca 1936 r. poprosiła o przyjęcie w domu prowincjonalnym Sióstr Serafitek w Poznaniu. Przy obłóczynach, które odbyły się 29 lipca 1937 r., otrzymała zakonne imię Sancja. W Zgromadzeniu spełniała różne prace. Była wychowawczynią, nauczycielką, tłumaczką, furtianką, refektarką.

W czasie wojny pozostała w klasztorze, mimo że przełożeni dali jej możliwość czasowego powrotu do domu rodzinnego. Niemcy zamienili dom sióstr w Poznaniu na hotel. Sancja pomagała jako tłumaczka angielskim i francuskim jeńcom, którzy nazywali ją „aniołem dobroci”. Wycieńczona ciężką pracą zachorowała na gruźlicę gardła. Śluby wieczyste złożyła już na łożu śmierci 6 lipca 1942 r. 29 sierpnia 1942 r. wcześnie rano wezwała przełożoną i prosząc o Komunię św. powiedziała jej, że tego dnia umrze i rzeczywiście umarła o godz. 20.00. Jeńcy francuscy i angielscy po śmierci modlili się przy jej trumnie, a całując jej martwą rękę mówili „Święta Sancja”.

Spoczęła na cmentarzu Bożego Ciała w Poznaniu. W 1962 r. jej ciało przeniesiono na cmentarz w Żegrzu, dzielnicy Poznania, a  siedem lat później złożono przy kościele św. Rocha w Poznaniu. Obecnie relikwie bł. Sancji znajdują się we wnętrzu kościoła, w ołtarzu Najświętszego Serca Pana Je­zusa.

Zgromadzenie Sióstr Serafitek podjęło starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. W 2000 r. odbyła się dyskusja teologów i kardynałów, po której wydano dekret o heroiczności jej cnót. 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie Jan Paweł II beatyfikował Sancję.

 Związek z gminą Przygodzice


W Przygodzicach mieszkała w latach 1929-1932 w budynku administracji ordynacji przygodzickiej (obecnie internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU).

 Oprac. Edmund Radziszewski


Bibliografia

Wojciech P. ks., Kult błogosławionej siostry Sancji Janiny Szymkowiak w Polsce, Poznań 2010.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij