STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Joachim Karol II hrabia Maltzan

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Milicz
Joachim Karol II hrabia Maltzan


Joachim Karol II hrabia Maltzan (Gmina Milicz)


Urodził się w 1733 r.; zmarł w 1817 r.

       


Życiorys


W 1770 r. król Prus Fryderyk II wysłał go jako swojego posła na dwór króla Anglii Jerzego II. Po powrocie do domu Maltzan przeniósł do majątku wiele wzorów angielskiego gospodarowania. To z jego polecenia w latach 1797 - 98 wybudowano pałac i założono obok park w stylu angielskim. Hrabia lubował się w wszystkim co angielskie: m.in kuchnia serwowała pudingi i sosy Worcester, spotykano się przy popołudniowej herbacie, a dzieci wychowywały angielskie guwernantki.Związek z Gminą Milicz


Po wielkim pożarze miasta w 1800 r. hrabia bardzo pomagał mieszczanom w odbudowie swoich domów. Twierdząc, że źródłem bogactwa jest produkcja manufakturowa i przemysłowa, rozkazał na przedmieściach miasta, nazwanych później Karlstadt – Karłów, założyć kolonię przemysłową, do której sprowadził z Anglii maszyny włókiennicze i zaczął produkować na masową skalę sukno (także na eksport). Niestety na skutek francuskiej blokady kontynentalnej przedsięwzięcie to zakończyło się finansową klęską. Ostatnim jego dziełem było wybudowanie kościoła św. Anny, w krypcie którego pochowano jego zwłoki.


Oprac. Dariusz Kaliszczak

 

Bibliografia

Kowalski I., Arystokraci niemieccy w Polsce, Milicz 1997.

Powiat milicko - żmigrodzki nad Baryczą, tł. I. Kowalski, Milicz 2013.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij