BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Agnes Wanda Augusta von Diergardt

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Małgorzata Bystrzyńska Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Sośnie
Agnes Wanda Augusta von Diergardt


Agnes Wanda Augusta von Diergardt (Gmina Sośnie)


    Urodziła się 30 czerwca 1863 r. w Kolsku. Zmarła 5 lutego 1945 r. w Schönthal/ Sagen.Życiorys


    Agnes von Diergardt przyszła na świat 31 czerwca 1863 r. w Kolsku, w majątku należącym do jej ojca Ludwika K. von Klitzing. Na Śląsku Agnes spędziła wraz z czworgiem rodzeństwa swoje dzieciństwo  i  młodość. W wieku 19 lat wyszła za mąż za  oficera marynarki barona Daniela Heinricha von Diergardt i zamieszkała w jego dobrach Roland  w Nadrenii. Przywiązanie do Śląska spowodowało, że namówiła męża do nabycia dóbr w Międzyborzu,    a dokładnie jednej z wydzielonych części, Mojej Woli, która stała się jej domem. W 1886 r. Daniel Heinrich von Diergardt zawarł z Richardem von Budenbrock umowę kupna należących do majątku ziemskiego Międzybórz dóbr Kocina, Sośnie z Surminem,  Mariak i Pawłów. Właściciel przejął także utrzymanie szkół w Kocinie, Sośniach i Mariaku oraz utrzymanie dróg, śluz  i mostów na terenie tych gmin, a także prawo do sprzedaży starych drzew z rewiru Kocina.  Na przełomie XIX/XX wieku nowi właściciele przebudowywali  pałac, zwiększając liczbę pokoi do 36. Baron Daniel Heinrich von Diergardt  wystąpił jako mecenas i dobroczyńca w budowie kościoła protestanckiego w Sośniach.


W 1911 r. baronowa Agnes niespodziewanie owdowiała i musiała sama zająć się administrowaniem posiadłości. Uczyła młode dziewczęta prowadzenia gospodarstwa domowego i wtajemniczała w pracę „szkół niedzielnych” urządzanych w Sośniach. Z inicjatywy Agnes von Diergardt założony został prywatny dom opieki dla starców i bezdomnych dzieci Berthaheim w Kuźnicy Sośnieńskiej. Podobny dom starców otwarty został także w Chojniku. Oprócz tych działań Agnes von Diergardt brała udział w tworzeniu kolejnych fundacji, a mianowicie przedszkola i herbaciarni w Sośniach, a także budowie protestanckiego kościoła w Chojniku. W 1945 roku została zmuszona do opuszczenia Mojej Woli wraz z zaufanymi pracownikami. Wycieńczona długą i uciążliwą podróżą sędziwa baronowa Agnes von Diergardt zmarła 5 lutego 1945 roku w wieku 81 lat. Pochowana została w rodzinnym grobie Bruning - Kuczkowskich w Schönthal/Sagen.

                                                                                            

 

Związki z gminą Sośnie

 

         W Sośniach i Chojniku stoją do dziś kościoły ufundowane przez baronową  Diergardt.

W obrębie pałacu Mojej Woli, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, zachował się piękny park z okazałymi drzewami o charakterze pomnikowym.      Oprac. Małgorzata BystrzyńskaBibliografia:

Światły J., Sośnie, Moja Wola. Szkic monograficzny, Opole 2014. www.mojawola.com.pl/forum

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij