BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kościół Farny Św. Marcina w Odolanowie

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Odolanów
Kościół Farny Św. Marcina w Odolanowie


ODOLANÓW - KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. MARCINA  


 

   - obecny kościół wybudowano w latach 1794-96 dzięki fundatorce księżnej Eleonorze Sułkowskiej;


   - projektantem i budowniczym był architekt Franciszek Jakubowski;


   - kościół późnobarokowy zbudowany w 1794 r.,  rozbudowany w latach 1912-1913 w stylu  neobarokowym ;                 

   

Na miejscu drewnianego kościoła z 1408 r. (rozebranego w 1780 r.) wybudowano niewielki jednonawowy późnobarokowy kościół z wieżą, który rozbudowano w  1912-1913 r., powstał budynek o trzech nawach z pięknymi okiennymi witrażami, z dwoma kruchtami i dwiema zakrystiami; nawy boczne z dwiema jasnymi i ozdobionymi polichromiami oraz dwie niższe wieże od strony prezbiterium, ozdobione blaszanymi hełmami i niewielkimi okienkami na wzór średniowiecznych strzelnic; we wnętrzu wielkie żyrandole, lśniąca posadzka ma wzór szachownicy, a w ołtarzu głównym mieści się figura św. Marcina oraz posągi bł. Jolanty i bł. Salomei,  figury św. Piotra i Pawła oraz cenne obrazy św. Jadwigi i Matki Boskiej Pocieszenia z około 1780 r., a także epitafium z 1810 r.; przed kościołem znajduje się ludowa figura św. Floriana z drugiej połowy XIX w. http://pl.wikipedia.org


http://w-wielkopolskie.blog.onet.pl/2008/02/04/gmina-odolanow/

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij