STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Pałac w Twardogórze

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Twardogóra
Pałac w Twardogórze


TWARDOGÓRA - PAŁAC

 

   - zbudowany w pierwszych latach XVIII w.,

               

   - barokowy pałac   -   siedziba właścicieli dóbr twardogórskich i goszczańskich, powstał na fundamentach budowli obronnej z XV w.; to budowla z cegły, otynkowana, podpiwniczona, piętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, z lukarnami, facjaty kryte dwuspadowo; skrzydła kryte płaskimi dachami; wokół pałacu znajduje się zabytkowy park; zabytkowa barokowa brama wjazdowa, murowana z cegły, z przejazdem w formie arkady flankowanej przez pilastry toskańskie, z naczółkiem trójkątnym, przerywanym z monogramem Eleonory Karoliny Wirtemberskiej (1676 - 1712), księżnej  oleśnicko - wirtemberskiej, która w 1676 r. kupując dobra Twardogóry przyczyniła się do rozkwitu miasta, w okresie jej rządów m.in. rozbudowała zamek, który stał się barokowym pałacem; poniżej kartusz herbowy dawnych właścicieli. Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.


http://pl.wikipedia.org

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij