BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Pałac Volmersteinów w Krośnicach

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Krośnice
Miejscowość: Krośnice
Pałac Volmersteinów w Krośnicach


KROŚNICE - PAŁAC

 


   - wybudowany około 1785 roku, przebudowany w latach 1927-1929 r.;


   -  architektem przebudowy był Hans Thomas z wrocławskiego oddziału Bund Deutscher Architekten;             


   - barokowy pałac przebudowany w stylu neorenesansowym,  następnie w stylu neoklasycyzmu pruskiego; łączono modernizm z neoklasycyzmem;


   - wcześniej był budowlą jednopiętrową i znacznie mniejszą niż jest obecnie; w 1845 r. majątek nabył hrabia Adelbert von der Recke von Volmerstein, który zajął się przebudową barokowego pałacu w nowym stylu neorenesansowym; po jego śmierci pałac przejęli jego potomkowie, inicjatorzy ostatniej przebudowy pałacu (1927-1929); architekt odszedł od praktykowanej nowoczesnej architektury i przebudował siedzibę w stylu neoklasycyzmu pruskiego; w architekturze pałacu można wydzielić elementy historyczne oraz modernistyczne, między którymi H. Thomas starał się znaleźć kompromis i stworzył specyficzny styl łączący w sobie zarówno modernizm, jak i  neoklasycyzm i wyodrębnił wspólne cechy tych kierunków.Jaśniewski R., Przewodnik Milicz, Cieszków, Krośnice i okolice, wyd. Sudety, 1998.


Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.


Ranoszek E., Ranoszek W., Załęski J., Miasto i Gmina Milicz, Zeszyt 19, Wrocław 1994.


http://pl.wikipedia.org

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij