STREFA DZIECI

Opinia rodzica jest ważna

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kościół narodzenia najświętszej Maryi Panny w Wierzchowicach

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Krośnice
Kościół narodzenia najświętszej Maryi Panny w Wierzchowicach


WIERZCHOWICE - KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP

 


   - wybudowany 1769-1975, bogato wyposażony w 1819r., restaurowany w 1855 r., 1934 r. i 1965 r., remontowany w 1973 r. i 2000 r.


   -   zbudowany przez E. Ferdynanda Klose


   - kościół późnobarokowy, wyposażenie rokokowe   - kościół szachulcowy, nieorientowany, salowy, zbudowany na rzucie prostokąta ze ściętymi narożami z dobudowaną zakrystią na głównej osi budowli; dach jednokalenicowy, kryty dachówką; murowana wieża o pięciu kondygnacjach od frontu, częściowo wtopiona w nawę z zegarem i kruchtą w przyziemiu z dwoma przynależnymi dzwonami z 1800 r.; zwieńczona barokowym,  blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią (w 1773 r. umieszczono gałkę wieżową, orła i słońce na czubku wieży); wewnątrz drewniane empory, dwupiętrowe bogato zdobione, podtrzymywane przez dwa rzędy słupów; empora organowa z prospektem z XIX w., strop z dwoma plafonami; ściany pokryte boazerią i bogatą dekoracją snycerską; wyposażenie kościoła rokokowe z 2 poł. XVIII w. to ołtarz główny z 1780 r., ambona, chrzcielnica drewniana w kształcie kielicha. Jaśniewski R., Przewodnik Milicz, Cieszków, Krośnice i okolice, wyd. Sudety, 1998.

Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.

http://pl.wikipedia.org 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij