BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Rynek w Miliczu

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Milicz
Rynek w Miliczu


MILICZ  - RYNEK

 


   - założony około XIV w.   


   - średniowieczny układ, ostatnia budowla ratusza neorenesansowa  - rynek wiąże się z nową lokalizacją miasta najprawdopodobniej z XIV w., kiedy wytyczono plac na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 2x2 sznury (miara sznura wynosiła wówczas ok. 47 m), do dziś świetnie zachowany średniowieczny układ miasta zbliżony jest do owalu, z rynkiem i ulicami  zbiegającymi się przy dawnych bramach miejskich; rynek okalają malownicze XIX-wieczne kamienice; pierwotnie wznosił się na nim odwach, kramy (na ich miejscu zbudowano aptekę) oraz ratusz, który był wielokrotnie odbudowywany (w 1720 r. była to budowla dwukondygnacyjna z wieżą, którą w 1828 r. otynkowano i zamontowano na niej zegar ufundowany przez hrabinę von Maltzan oraz kulę z chorągiewką z patronem miasta św. Jerzym; w 1851 r. rozpoczęto budowę nowego, murowanego ratusza); budynek mieścił w XIX w. biura, sąd powiatowy, magistrat, główny odwach wojskowy z aresztem; budynek zniszczono 22 stycznia 1945 r.; rynek charakteryzuje się stosunkowo dużą powierzchnią (ponad 1 ha), stanowi obecnie otwartą przestrzeń z pojedynczym budynkiem wzniesionym w 1851 r. (tzw. apteki), który obecnie jest siedzibą Banku PKO.


Jaśniewski R., Przewodnik Milicz, Cieszków, Krośnice i okolice, wyd. Sudety, 1998.

Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.

Ranoszek E., Ranoszek W., Załęski J., Miasto i Gmina Milicz, Zeszyt 19, Wrocław 1994.

Program opieki nad zabytkami Gminy Milicz na lata 2012-2015.
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij