STREFA DZIECI

Opinia rodzica jest ważna

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Szlak krzyży przydrożnych Pawła Brylińskiego w Odolanowie

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Odolanów
Szlak krzyży przydrożnych Pawła Brylińskiego w Odolanowie


ODOLANÓW - SZLAK KRZYŻY PRZYDROŻNYCH

PAWŁA BRYLIŃSKIEGO   - wzniesione w XIX wieku  

 

   - rzeźbiarz ludowy Paweł Bryliński


   - arcydzieła sztuki ludowej

 


- w dawnych czasach drogi i rozstajne trakty znaczono znakiem krzyża; do naszych czasów niewiele zachowało się rzeźb ludowych na przydrożnych krzyżach i kapliczkach; z dzieł Pawła Brylińskiego (ur. w 1813 r. w Wieruszowie) zachowało się 11 wielofigurowych przydrożnych krzyży, 1 słup oraz około 30 pojedynczych rzeźb, które wykonywał na zamówienie proboszczów i bogatych gospodarzy;  Bryliński jako główny temat każdego krucyfiksu ukazywał historię ukrzyżowania i odkupienia, które zajmowały frontalną część krzyża oraz umieszczał na swoich krzyżach rzeźby patronów fundatorów krucyfiksu oraz figury świętych, którym przypisywano szczególną pieczę nad zdrowiem, pomyślnością w gospodarstwie lub zdolność ochrony przed żywiołami; z ogromnego, 45-letniego dorobku artysty w gminie Odolanów znaleźć można: rzeźby z 1882 r. w Nabyszycach (odnowione w 1983 r.), krzyż z 1880 r. w Kurochu (przy mostku na Rowie Orpiszewskim), krzyż z 1856 r. w Bonikowie przy domu nr 49 , krzyż z drugiej połowy XIX w. w Raczycach przy domu nr 35 oraz krzyż z 1860 r. w Tarchałach Wielkich obok domu nr 170. W Odolanowie w kościele św. Marcina zachowały się fragmenty rzeźb z krzyży, które uległy zniszczeniu. Ponadto na terenie gminy można znaleźć pojedyncze rzeźby w kapliczkach: w Odolanowie w kościele św. Barbary i w Raczycach.Olejniczak M., Między Prosną a Baryczą, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Ostrów Wielkopolski 2001.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij