BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Pomnik Św. Jana Nepomucena

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Odolanów
Pomnik Św. Jana Nepomucena


ODOLANÓW  -  POMNIK ŚW. JANA NEPOMUCENA   - wzniesiony  15 listopada 1736 roku  


   - autor nieznany


   - figura barokowa- przy ulicy Kaliskiej, przy moście znajduje się najstarszy zabytkowy obelisk wykonany z szarego piaskowca; rzeźba  przedstawia figurę świętego z precyzyjnymi  detalami (koncha, koronka, różyczki, a zwłaszcza żyły na dłoniach), który miał strzec miasto przed nierzadkimi kiedyś powodziami oraz prowadzić szczęśliwie przechodzących; postać znajduje się na cokole z wolutami i napisem fundacyjnym; według legendy fundatorem był „..pewien rycerz przejeżdżający przez okolice ugrzązł razem z zaprzęgiem w trzęsawisku, z którego wydostał się wezwawszy na pomoc św. Jana Nepomucena..”; do legendy pasuje  napis na cokole w tłumaczeniu  „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus na wieki wieków i święty jego, Jan Nepomucen. Imię niechaj prowadzi szczęśliwie przechodzących podróżnych. To dzieło wystawione zostało w Roku Pańskim 1736, dnia 15 listopada”; pomnik pochodzi z czasów działań wojennych, podczas których miasto miało dostarczać m.in. piechurów;  całość chroniona kutą balustradą.


http://pl.wikipedia.org


http://w-wielkopolskie.blog.onet.pl/2008/02/04/gmina-odolanow/

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij