STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kościół Filialny Św. Idziego Opata w Chełstowie

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Twardogóra
Miejscowość: Chełstów
Kościół Filialny Św. Idziego Opata w Chełstowie


CHEŁSTÓW - KOŚCIÓŁ FILIALNY

 PW. ŚW. IDZIEGO OPATA   - wybudowany prawdopodobnie w latach 1650-1660, remontowany w latach 1932 i 1958   - kościół z wnętrzem barokowym (z końca XVIII w.) to budowla drewniana, o konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce; jednonawowa, z prostokątnym prezbiterium zakończonym poligonalnie; od strony zachodniej do budynku przywiera założona na planie kwadratu wieżą o konstrukcji słupowej i wnętrzu nakrytym sklepieniem pozornym;  o dachu krytym gontem; we wnętrzu kościoła znajduje się barokowy ołtarz główny z XVIII w.; dobrze zachowane (najstarsze elementy wyposażenia) dwie rzeźby gotyckie pochodzące z ok. 1400 r.  oraz polichromia autorstwa  Oskara Krugera z 1922 r.; w roku 1932 oraz 1958 miały miejsce remonty świątyni; podczas kolejnego w latach 1975–1978  współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, wymieniona została drewniana wieża, przełożone zostało gontowe pokrycie dachu (wymieniono również belki pod gonty); we wnętrzu, na ścianach kościoła, położono modrzewiową boazerię; kościół położony jest na wzniesieniu, na prawo od szosy z Twardogóry, poniżej znajduje się park z niewielkim stawem oraz Centrum Inicjatyw Wiejskich.Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij