STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Kościół Św. Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Twardogóra
Miejscowość: Twardogóra
Kościół Św. Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze


TWARDOGÓRA - KOŚCIÓŁ

PW. ŚW. TRÓJCY I MATKI BOSKIEJ   - wybudowany w 1879 r.


   - obecną formę zawdzięcza mistrzowi ciesielstwa H. Dresyerowi


   - kościół z głównym neogotyckim portalem- powstał w miejscu wcześniejszej świątyni (z pierwszej połowy XVI w.); to świątynia o szkieletowej konstrukcji murów zewnętrznych, jednocześnie pełniąca funkcję dekoracyjną oraz zachowanej stolarce okiennej i drzwiowej; orientowana, założona na planie prostokąta, przy którego krótszych bokach zlokalizowano: od strony północnej - prezbiterium, od południowej - wieżę dzwonnicy;  wewnątrz prostokątna nawa okolona drewnianymi, wspartymi na czworobocznych filarach emporami i węższe, prosto zamknięte prezbiterium z zakrystią od północy, otwarte do nawy łukiem tęczowym, nad którym w nadłuczach wykonano dekorację maswerkową; portal główny o neogotyckim, snycerskim obramieniu oraz rzeźbiony okap i dekoracyjny fryz o motywach czteroliścia; wysoki budynek zwieńczony dachem dwuspadowym, harmonijnie współistnieje z geometrycznymi motywami szachulca i murowanym cokołem; kościół nazywano również "polskim", ponieważ aż do końca XIX w. wygłaszano w nim popołudniowe kazania po polsku; na wschodniej ścianie kościoła św. Trójcy, od zewnątrz umieszczone jest barokowe, wykonane z piaskowca, epitafium rodziny Jakischin, pochodzące z końca XVII wieku; w latach 2008-2009 przeprowadzono gruntowny remont kościoła.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij