STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ryszard Szurkowski

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Krośnice
Ryszard Szurkowski


Ryszard Szurkowski (Gmina Krośnice)Życiorys


          Urodzony 12 stycznia 1946 w Świebodowie koło Milicza, syn Mariana i Marii Dinwebel, absolwent Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu (1975) i tamtejszej AWF (1984), gdzie otrzymał tytuł magistra wf i ukończył specjalizację trenerską (kolarstwo). Zawodnik LZS Milicz (debiut 1966), Radomiaka (służba wojskowa), Dolmelu Wrocław (1968-1978), FSO Warszawa (1979),  Poloneza Warszawa (1979-1982), członek kadry narodowej (1969-1980) podopieczny trenerów: Ryszarda Swata, Mieczysława Żelaznowskiego i Henryka Łasaka.                 "Byłem ciekawy tego co się dzieje poza granicami mojej wioski, mojego powiatu i dlatego zacząłem jeździć na rowerze" - powiedział kiedyś o sobie. Kolarzy w wiosce było siedmiu, mieli po 12-13 lat, wśród nich Rysiek,  chłopcy postanowili zgłosić się do Ludowych Zespołów Sportowych i wszyscy razem trafili do Milicza. Po raz pierwszy ujawnił swoje prawdziwe kolarskie predyspozycje mając lat 22 (już po odbyciu służby wojskowej). I od razu wygrał wyścig przełajowy o mistrzostwo Polski (1968) pozostawiając w pokonanym polu kilku kadrowiczów. Został zauważony przez trenera kadry narodowej Henryka Łasaka. W porywającym stylu wygrał dwa  Wyścigi Pokoju (1970, 1971), zdobył wraz z kolegami srebrny medal olimpijski za drużynowy sukces w Monachium (1972), by już w następnym sezonie w Barcelonie wywalczyć tytuł mistrza świata w indywidualnym wyścigu szosowym (1973). Potem tych sukcesów było jeszcze więcej. Po zakończeniu kariery zawodniczej trener kadry narodowej i olimpijskiej PZKol (1984-1988), z którą osiągnął wybitne wyniki (zwycięstwo L. Piaseckiego w Wyścigu Pokoju 1985, zdobycie w tym samym roku przez tego zawodnika tytułu mistrza świata w wyścigu indywidualnym i srebrny medal drużyny szosowej w Seulu 1988) kierownik wyszkolenia tego związku (1997) i jego sportowy wiceprezes. Poseł na Sejm PRL (1985-1989), twórca pierwszej w Polsce Zawodowej Grupy Kolarskiej "Exbud" w Kielcach (1988-1989.       Odwiedza często rodzinny Świebodów i jest patronem honorowym organizowanych na naszym terenie wyścigów kolarskich np. Krośnickiego Wyścigu Śladami Ryszarda Szurkowskiego. Jest też Honorowym Obywatelem Gminy Krośnice.Oprac. Dariusz KaliszczakBibliografia: 


cykl artykułów M. Maciorowskiego  z 2002r.w „Gazecie Wrocławskiej” pt. „Jak Szurkowski z Szozdą” 


Szurkowski R. Wyrzykowski K. Być liderem. Warszawa 1983

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij