BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2019_OMNIBUS Z DOLINY BARYCZY

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Bożena Hołubka , Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (IV-VI), Klasy (VII-VIII)
Kontynuacja konkursu o Dolinie Baryczy w oparciu o grę edukacyjną "Omnibus"


ZADANIA DLA UCZESTNIKÓW ZAWODÓW:
- wykonanie i opisanie zdjęcia wybranego obiektu z gminy oraz zamieszczenie ich na portalu portalu www.edukacja.barycz.pl (po weryfikacji przez nauczyciela prowadzącego)
- przygotowanie do zadań wiedzowych przygotowanych w oparciu o grę edukacyjną „Omnibus Doliny Baryczy”oraz podstawowych informacji dotyczących ochrony przyrody w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Parków Narodowych i Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska i Wielkopolski,
- zapoznanie się z 32 zdjęciami wraz z opisami, które zostały przez komisje zakwalifikowane do finału.

Adresaci: Zawody skierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów na terenie regionu Doliny Baryczy (Szkoły z terenu ośmiu gmin Doliny Baryczy: gmina Milicz, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Twardogóra, Odolanów, Przygodzice, Sośnie z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego)

KATEGORIE ZAWODÓW:
-uczniowie klas V-VII szkół podstawowych (I kategoria wiekowa), 
- uczniowie klas VIII szkół podstawowych i III gimnazjów (II kategoria wiekowa).
PLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
  3. Grzyby
Krajobrazy DB
  1. Inne
  2. Las
  3. Łąka
  4. Miejskie
  5. Staw
  6. Wiejskie
Zabytki
Ludzie
Atrakcje DB
Gospodarka łowiecka
Gospodarka leśna
Gospodarka rybacka
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne

Zasoby biorące udział w inicjatywie

     
    2228
     
    dodano: 17-03-2019
    W lasach, które rosną niedaleko Kaszyc Milickich, znajduje się niepozorny obelisk. Na ukrytym wśród drzew kamieniu widnieje napis: „Kaszyce Milickie. Cmentarzysko sprzed 2700 lat”. Rzadko kto wie o jego istnieniu. Tymczasem jest to jedyny ślad po naszych przodkach, którzy przed prawie trzema tysiącami lat mieszkali na tych terenach. Pozostałościami po pradawnych mieszkańcach było odkryte w lesie cmentarzysko, gdzie w płytkich grobach zachowały się nieliczne ślady. Moja babcia wspomina, jak jej ojciec z zaciekawieniem przyglądał się pracy archeologów. Widział, z jaką ostrożnością wyjmowali z ziemi skorupy lub ocalałe gliniane garnki, w których niegdyś znajdowały się popioły zmarłych. Znalezisko jest dowodem na to, iż w zamierzchłych zamieszkiwali okoliczne tereny ludy kultury łużyckiej.
     
    2612
     
    dodano: 17-03-2019
    Pałac, którego już nie ma - w cieszkowskim parku, wśród drzew i ozdobnych krzewów, stał jeszcze całkiem niedawno piękny wczesnobarokowy pałac. W miejscu, w którym został wzniesiony, prawdopodobnie znajdowała się wcześniej warownia. Pałac wzniesiono przebudowując stary dwór. Tak zaczęła się ta historia, a jak się kończy...
     
    1810
     
    dodano: 15-03-2019
    W Twardogórze warto zobaczyć m.in mityczny posąg Herkulesa, przedstawiony podczas wykonywania drugiej pracy zleconej mu przez króla Eurysteusza, polegającej na zabiciu bestii o kształcie węża – Hydry lernejskiej.
     
    1530
     
    dodano: 20-03-2019
    Jednym z ciekawszych obiektów w Grabownie Wielkim jest grota Matki Bożej z Lourdes. Znajduje się ona przed kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zbudowana została na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jako materiał budulcowy wykorzystano kamienie pochodzące z podmurówki poniemieckiej szkoły, która spłonęła podczas działań wojennych. Jeszcze dzisiaj można zobaczyć z tyłu groty resztki fundamentów pozostałe po tym obiekcie. Pomysłodawcą budowli sakralnej był ś.p. ksiądz Adam Cichoń. Przy budowie pracowali wszyscy mieszkańcy a szczególnie byli w nią zaangażowani ówcześni uczniowie klasy VII szkoły podstawowej. Do dzisiaj starsi mieszkańcy wsi wspominają z dumą ten czas, gdy wspólne przedsięwzięcie zjednoczyło wszystkich repatriantów, którzy zasiedlili ten teren.
     
    1741
     
    dodano: 19-03-2019
    Karczma Przerwa funkcjonowała w latach 1720-1934.Na mapie z 1720r. jest zaznaczona jako oddzielna miejscowość.Nazwa Przerwa najprawdopodobniej pochodziła od dalekiego położenia od Tarchał Wielkich.Położenie dla jej właścicieli było bardzo dogodne,gdyż obok biegła droga,a dokładniej traktat drogowy Odolanów-Wielkopolski.Karczmę prowadzili Katarzyna i Aleksander Mieliccy i spełniała ważną rolę,ponieważ ludzie mogli nie tylko się tam spotykać,ale był to też punkt poczty.Prowadzona była do 1934roku przez Julię i Bronisława Mielickich.Po zamknięciu działalności przystosowano ją do celów mieszkalnych.Oryginalnym elementem karczmy była lampa zawieszona przy wejściu.Z czasem powieszono ją w altanie i stanowi ona zabytkową ozdobę.Do dnia dzisiejszego budynek zamieszkuje pani Cieślikowska[córka Mielickich]wraz z mężem.Znajduje się tam pokój z pięknymi meblami z czarnego dębu oraz okazały piec z nabrzeżnymi kaflami,prawdopodobnie z czasów istnienia karczmy.
     
    1250
     
    dodano: 19-03-2019
    Nasze miasteczko otoczone jest lasami i od wieków jego mieszkańcy zajmują się stolarką. Dla mnie ten krzyż jest wizytówką stolarzy z pasją i dowodem na to, jak piękne rzeczy mogą powstać z drewna, a tym samym, ile ważnych funkcji pełnią lasy.
     
    1475
     
    dodano: 17-03-2019
    Na moim zdjęciu przedstawiona jest replika pomnika jednego z lwów z Cmentarza Orląt we Lwowie. Monument powstał w Żmigrodzie w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, by upamiętnić mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy po II wojnie światowej znaleźli w tym mieście swój nowy dom, a także bohaterów walk o niepodległą Polskę i żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Moim zdaniem jest to bardzo ważny obiekt dla mieszkańców Żmigrodu, którzy pochodzą ze Kresów Wschodnich, ale nie tylko. Jest położony przy ulicy Poznańskiej. Rzeźba stoi na Skwerze Niepodległości. Pomnik wywarł na mnie ogromne wrażenie: lew jest potężny i dumny, a wszystkie detale są bardzo dopracowane. Miejsce jest bardzo przyjemne, otoczenie jest schludne i zadbane, można usiąść na ławce i podziwiać monument. Cieszę się, że powstała taka rzeźba ponieważ uważam, że mieszkańcom była potrzebna pamiątka z małej ojczyzny. Jest to miejsce warte odwiedzenia.
     
    1299
     
    dodano: 17-03-2019
    Obiektem, który warto obejrzeć w południowej części Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie jest zabytkowa oranżeria, która powstała w II połowie XVIII wieku. Została zbudowana przez Carla Langhansa – twórcę Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Po wojnie, po zamurowaniu okien, służyła jako magazyn. W latach 70-80-tych była siedzibą przedsiębiorstwa melioracyjnego. Dawniej były tu hodowane róże i różne egzotyczne rośliny w doniczkach. Teraz niestety oranżeria popada w coraz większą ruinę. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie odrestaurowana i będzie wyglądać tak pięknie, jak w latach swojej świetności.
     
    1294
     
    dodano: 17-03-2019
    Wybrałam ten obiekt, ponieważ znajduje się on niedaleko miejscowości, w której mieszkam. Często bywam tam z mamą podczas naszych wycieczek rowerowych. Zjadamy wtedy przepyszne lody rzemieślnicze, które są wykonane tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Uwielbiam spacerować po drewnianych tarasach i ścieżkach wokół stawu, które prowadzą do mini Zoo, Rodzinnego Parku Przygód czy placu zabaw dla najmłodszych. Za-chęcam wszystkich do odwiedzenia tego malowniczego obiektu, gdzie można spotkać Czerwonego Kapturka i zobaczyć jak wyglądała dawna wioska i praca jej mieszkańców, a także zjeść pyszny obiad z rybami na talerzu.
     
    1318
     
    dodano: 15-03-2019
    Centralne miejsce w Twardogórze zajmuje Rynek, zabudowany zabytkowymi kamieniczkami w XVIII i XIX wieku. Jedna z nich oznaczona nr 20 wybudowana w latach 1850 – 1900, została wpisana do rejestru zabytków
     
    2251
     
    dodano: 20-03-2019
    Pierwszy kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Powidzku wzmiankowany jest w 1392 r. Obecny wzniesiony jest w stylu barokowym w 1791 r., restaurowany w 1965 r. Murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu osadzoną na nawie i trójbocznie zakończonym prezbiterium. Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami wspartym na przyściennych pilastrach zachowało klasycystyczne wyposażenie, gotycki krucyfiks z 2. poł. XIV w., a w zakrystii szereg naczyń liturgicznych z XVI i XVII w. W 2017 r. w kościele uroczyście zainstalowano relikwie pierwszego stopnia św. o. Pio, pochodzące ze stygmatów kapłana z Pietrelciny.
     
    1212
     
    dodano: 17-03-2019
    „Tajemniczy Głaz” – to zatytułowany przeze mnie obiekt, który wybrałam w swojej pracy. Pomnik jak i aleja dębowa zachwyciła mnie swoją tajemniczością, historią powstania i miejscem, gdzie się znajduje. Bardzo zachęcam do odwiedzania tego miejsca, gdzie podczas spaceru aleją dębową w cichej głuszy lasu możecie doświadczyć owej tajemniczości, ulec urokowi otulonej lasem pamiątki historycznej.
     
    2182
     
    dodano: 17-03-2019
    Jaz Niezgoda, zwana również Tamą Göringa, jest jedyną zachowaną drewnianą budowlą tego typu na Baryczy. Wiąże się z nią wiele ciekawych historii. Nazwa tamy wywodzi się z czasów III Rzeszy. Otóż na polowaniach w dobrach Żmigrodzkich bywał marszałek Herman Göring. Niedaleko od tamy znajduje się także brukowana droga zwana z kolei Drogą Göringa, na której to marszałek w trakcie polowania śmiertelnie postrzelił naganiacza. Po południowej stronie Baryczy znajdują się transzeje (czyli elementy fortyfikacji) łączące okopy z okresu II wojny światowej. Wykopali je Żydzi, więźniowie filii obozu Gross Rosen. Okopy te były częścią umocnień ziemnych tzw. Linii Bartholda. Umocnienia te nigdy nie zostały wykorzystane w trakcie walk. Więźniowie, którzy je wykopali zostali przez hitlerowców wymordowani w nieznanym do dziś miejscu w pobliskich lasach. Woda piętrzona przez jaz poprzez kanał (Młynówkę Jamnicką) trafia do Stawu Jamnik, a Kanałem Niezgodzkim do Stawu Rudego.
     
    1591
     
    dodano: 17-03-2019
    Uważam, że obiektem wartym zobaczenia w naszej Gminie jest rzeźba smoka. Nie od dziś naszym mieszkańcom wiadomo, że nazwa Żmigród pochodzi od starosłowiańskiego słowa „żmij”, oznaczającego dawniej smoka. Żmigród inaczej nazywany jest także „Smoczym Grodem”. Smok jest symbolem naszego miasta, który widnieje na herbie i pieczęci. Rzeźba pojawiła się przed Zespołem Placówek Kultury 25 października 2016 roku. Smok został zaprojektowany i wykonany przez Panią Krystynę Kobylańską oraz jej męża Zdzisława Kobylańskiego. Nowa wizytówka naszego miasta robi ogromne wrażenie, jest bardzo realistyczna, ma około 2 m wysokości. Artyści do wykonania dzieła użyli ołowianej i ocynkowanej blachy. Pracę nad wykonaniem rzeźby trwały ok. 3 miesięcy. Powstała ona z okazji 750-lecia Żmigrodu.
     
    2451
     
    dodano: 19-03-2019
    Tarchały Wielkie występują w dokumentach co najmniej od 1271roku.W roku 1579właścicielami wsi byli Jakub Boniński i Paweł Krakowski oraz Tarchalscy vel Tarchałowie herbu Zagłoba.W rękach tych ostatnich były jeszcze w XVIIwieku.W1649 roku Bolesław Leszczyński herbu Wieniawa kupił Tarchały,które włączył do dóbr przygodzickich.Częścią tych dóbr pozostawały aż do okresu międzywojennego.W 1926roku Tarchały Wielkie były własnością ordynata przygodzickiego,księcia Ferdynanda Radziwiłła.Majątek liczył 349hektarów.Z dawnego majątku zachował się zespół dworski usytuowany w zachodniej części wsi.Składa się z dworu dzierżawcy,parku,a także części folwarcznej.Charakterystycznym obiektem jest zniszczony dwór o cechach klasycystycznych,pochodzący z1połowyXIXw.Jest to budynek murowany,otynkowany,założony na planie prostokąta dziewięcioosiowy,parterowy,z poddaszem,częściowo przystosowany do celów mieszkalnych,podpiwniczony,nakryty dachem naczółkowym.Obiekt jest obecnie bardzo zniszczony,popada w ruinę.
     
    1781
     
    dodano: 19-03-2019
    Najstarszą zachowaną do dziś w całości budowlą Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie jest zbudowana w 1560 roku obronna wieża mieszkalna, zwana dziś basztą. Fakt budowy upamiętniono wmurowaniem nad wejściem płyty z piaskowca z herbem rodowym Kurzbachów. W 1642 roku, podczas wojny 30-letniej, Szwedzi podwyższyli basztę o jedno piętro. Także i to wydarzenie przypomina tablica (znajdująca się nad poprzednią). Do 1945 roku wieża mieściła archiwum. Był to jeden z największych na Śląsku prywatnych zbiorów dokumentów. Z kolei w piwnicy, ze względu na panującą tam stałą niską temperaturę, zorganizowano magazyn do przechowywania żywności. Na wieży wisi, odsłonięta w lipcu 1998 roku, tablica upamiętniająca podpisanie tzw. Protokołu żmigrodzkiego w 1813 r.
     
    1272
     
    dodano: 18-03-2019
    W lasach Dąbrowy k. Twardogóry znajduje się pamiątkowy kamień z wyrytymi inicjałach R.M. i znajdującą się pod spodem datą 3. X. 1922. (zachowałam oryginalną pisownię). Prawdopodobnie w tym miejscu został śmiertelnie raniony przez jelenia ówczesny leśniczy. Okoliczności tego przykrego zdarzenia nie są do końca znane. Jedni mieszkańcy twierdzą, że jeleń był raniony podczas polowania i dlatego zachował się tak agresywnie. Inni natomiast mówią, że leśniczy nieopatrznie wszedł na teren rykowiska i dlatego byk go zaatakował. Kamień leży na czerwonym szlaku turystycznym gminy Twardogóra. Wokół niego rozciąga się piękna okolica. Warto udać się tam na spacer pieszy lub wycieczkę rowerową.
     
    1182
     
    dodano: 17-03-2019
    Antonin znany jest jako miejscowość letniskowa położona pośród lasów i nad stawem „Szperek”. Ciekawym zabytkiem Antonina jest pałac myśliwski według projektu Karola Fryderyka Schinkla, architekta berlińskiego, zbudowanego dla księcia Antoniego Radziwiłła. Ciekawa bryła budynku, surowiec z którego został wybudowany, (ruda darniowa i drewno modrzewiowe), wiele ciekawych historii dotyczące osób które tutaj przebywały (Fryderyk Chopin, car Rosji: Aleksander II, królowie Prus: Fryderyk Wilhelm III i IV), powoduje, że obiekt ten cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Pałac otacza park w stylu angielskim, z ławeczkami na których można odpocząć i podziwiać panoramę rezydencji książęcej . Obok pałacyku wznoszą się domy, obecnie zajmowane przez Nadleśnictwo Antonin. Na pobliskim ośrodku „LIDO”, można korzystać z wielu, a licznymi oznaczonymi szlakami poznać walory otaczającej przyrody.(Rezerwat Przyrody „Wydymacz”) Można ciekawie i aktywnie spędzić czas.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij