WIE2022_Omnibus z Doliny Baryczy
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Bożena Hołubka , Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
Kontynuacja konkursu opartego na grze \"Omnibus z Doliny Baryczy\".
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Dolinie Baryczy, poznawanie walorów przyrodniczych i historycznych regionu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych.
I etap: Eliminacje szkolne (wybór po ośmiu uczniów oraz po jednym zdjęciu na ucznia)
II etap: Eliminacje międzyszkolne Wybór 32 fotografii i kwalifikacja szkół.
III etap: zawody wiedzy Omnibusa (zdalny test)
Tytuł laureata otrzymuje uczeń, który otrzymał największą liczbę punktów. Przy czym Omnibusem z Doliny Baryczy dostaje uczestnik, który zdobył najwięcej po podsumowaniu punktów za test oraz punktów za zdjęcie i opis.
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych. |
PODKATEGORIE
Zabytki |
Ludzie |
Atrakcje DB |
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne |
Zasoby biorące udział w inicjatywie
dodano: 09-03-2022
Pomnik upamiętniający 750-tą rocznicę nadania praw miejskich miastu Żmigród.
dodano: 09-03-2022
Zdjęcie przedstawia nagrobek upamiętniający miejsce śmierci Piotra Kartawika (ur. 25 czerwca 1918 w Sołach, zm. 16 lutego 1969 na terenie gminy Twardogóra). Był to pułkownik Wojska Polskiego, kynolog, hodowca psów.
W 1959 roku rozpoczęła się jego działalność związana z kynologią. Został przewodniczącym dolnośląskiej Komisji Hodowli i Tresury Psa Myśliwskiego, w Naczelnej Radzie Łowieckiej został członkiem takiej komisji. W 1959 roku sprowadził dwie suki (Czitę i Zorkę) oraz psa (Burzana), które stały się podstawą założonej przez niego hodowli psów myśliwskich. Poprzez wieloletnią selekcję doprowadził w 1966 roku do zatwierdzenia wzorca ogara polskiego przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).
Zginął 16 lutego 1969 roku podczas polowania. Za przyczynę śmierci uznano niesprawność broni, która doprowadziła do jego samopostrzelenia.
dodano: 07-03-2022
Wybrałam tablicę pamiątkową i pomnik ze względu na osobę Fryderyka Chopina. Jest on jednym z najwybitniejszych Polaków i cieszy mnie fakt, że przebywał akurat w miejscowości w której mieszkam. Zachęcam do odwiedzenia Antonina i Pałacu Radziwiłłów- tutaj wciąż słychać muzykę Chopina.
dodano: 06-03-2022
Pomnik w Żmigrodzie, który upamiętnia 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
dodano: 05-03-2022
Zdjęcie przedstawia pomnik na terenie gminy Twardogóra w Olszówce ku pamięci ważnego dla Polski wydarzenia, czyli odzyskania niepodległości. Powstał w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 2018 roku i został ufundowany przez mieszkańców Olszówki, Trzech Chałup oraz Goli Małej. Oddaje on również cześć bohaterom, którzy znacznie przyczynili się w naszej historii abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Jestem dumna, że moja gmina upamiętnia tak ważne historycznie wydarzenia.
dodano: 04-03-2022
ŚP Jan Kulig był nauczycielem fizyki w gminie Twardogóra, ale i zarazem udzielał się w Radzie Gminy.
dodano: 04-03-2022
Moje zdjęcie przedstawia krzyż, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Twardogórze.
Został on wykonany w 1986 roku przez mojego pradziadka Teofila Potyrałę.
Bardzo długo zajęło mu wystruganie go. Są na nim inicjały T.P. oraz rok wykonania.
Było to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ nikt inny nie chciał się go podjąć.
Z krzyżem związana jest pewna legenda. Podobno drzewo, z którego powstał krzyż posadził w podziękowaniu uratowany książe.
Cieszę się, że mała część mojego miasteczka łączy się z historią mojej rodziny.
dodano: 09-03-2022
Słup Napoleona, zwany również Kamieniem Szwedzkim.
dodano: 09-03-2022
„Mieli zostać wyklęci, a zostali niezapomniani. Pamięci Żołnierzom Wyklętym – Mieszkańcy Gminy Żmigród”
dodano: 09-03-2022
„By ludzie pamiętali, by ludzie wiedzieli,
Że wśród siebie wyjątkowego człowieka mieli”
Maciej Niżyński
dodano: 08-03-2022
Wybrałam tę tablicę, ponieważ znajduje się ona w mojej rodzinnej miejscowości. Jest ona także pamiątką po ludziach walczących o wolność naszego kraju, co oczywiście bardzo podziwiam. Jako szkoła obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego i właśnie z tej okazji składamy światełko pamięci poległym przy tej tablicy.
dodano: 08-03-2022
Obok Kościoła Ewangelickiego p.w. Świętej Trójcy i Matki Boskiej, przy trasie malowniczej ścieżki spacerowo rekreacyjnej, znajduje się pamiątkowy głaz narzutowy. Upamiętnia on nadanie Twardogórze praw miejskich w 1293 r. oraz wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej w 1945 r. Wyryto na nim napis: "TYM KTÓRZY TRWALI W MOWIE OJCZYSTEJ I TYM KTÓRZY MIASTO MACIERZY PRZYWRÓCILI – MIESZKAŃCY TWARDOGÓRY W 677 ROCZNICĘ NADANIA PRAW MIEJSKICH I 25 ROCZNICĘ WYZWOLENIA – 1293 – 1945 – 1970". Ostatnia data określa czas, w którym kamień został odsłonięty. Po lewej stronie dat znajduje się rodło – symbol walki o polskość pod zaborami. Po prawej stronie wyryte są dwa miecze – symbolizujące zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem.
dodano: 07-03-2022
Tablica nagrobna rodziny von Kockritz.
Jest to tablica upamiętniająca przypadkowe i nieszczęśliwe postrzelenie Caspara Köckritz, który był drugim mężem Cathrariny. Był on budowniczym Twardogorskiego zamku, który został postrzelony przez Hans\\\'a von Borschnitza (sąsiada z Goszcza). Jednak z monografii rodu dowiadujemy sie, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a morderstwo. Tablica jest umieszczona na tyle kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Twradogórze.
dodano: 06-03-2022
Pomnik „Pamięci ofiar II wojny światowej” na cmentarzu parafialnym w Żmigrodzie.
dodano: 06-03-2022
Szwedzki Kamień stojący w lesie za Książęcą Wsią.