BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

"Miodny Szlak"

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Anna Moczulska , Centrum Edukacji LKP "Lasy Doliny Baryczy"- "Dom Drzewa"
OPIS

Tablica nr 1. Dzieje bartnictwa

Bartnictwo- to forma  pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół (głównie pszczół leśnych, tzw. borówek) w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, zwani również bartodziejami. Był to zawód dziedziczny. 

Tablica nr 2. Ciekawostki z życia pszczół

- Pszczoły aby zebrać nektar na  1 kg miodu musza odwiedzić 4 mln. kwiatów,
- pszczoła lata  z prędkością 25 km/h,

- w ciągu życia poszła wykonuje lot równy 800 km

- pszczół nie rozpoznaje koloru czerwonego

- rodzina pszczela to matka pszczela, truteń, pszczoła robotnica

Tablica nr 3. Co daje nam pszczoła

Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Pszczoły produkują tylko zdrowy miód, gdyż w przeciwieństwie do osowatych nie zbierają nektaru z trujących roślin.

Tablica nr 4: Powstawanie miodu,

Słodki miód wytworzony jest z nektaru. Pszczoły zbiegają go z kwiatów, a składa się on z wody i rozpuszczonych w niej cukrów. Pszczoła zbieraczka wypija nektar  z kwiatów i magazynuje go w zbiorniczku zwanym- wolem, w którym to nektar miesza ze śliną co jest konieczne do tego, aby potem przekształcił się w miód. Przy wejściu do ula nektar przekazywany jest „  z ust do ust” innej pszczole, która zanosi go do komórki w plastrze. Ostatni etap to odparowanie nadmiaru wody. Kiedy komórka jest pełna gęstego miodu, pszczoły zamykają ja wieczkiem z wosku.

Tuba do słuchania lasu - duża, drewniana instalacja służąca do słuchania odgłosów lasu. Konstrukcja, która służy wyciszeniu i wzmacniająca dźwięki przyrody.

KLIMATyczne Koło Natury  - gra plenerowa, składająca się z 8 plansz w kształcie komórek plastra miodu o tematyce okołoklimatycznej: I. Bioróżnorodność, II. Energia, III Woda, IV Powietrze, V. Odpady, VI Ja człowiek, VII. Pszczoły, a zmiany klimatu, VIII. Czy wiesz że


TRASA WYCIECZKI

1. Dzieje bartnictwa
Bartnictwo- to forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół (głównie pszczół leśnych, tzw. borówek) w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, zwani również bartodziejami. Był to zawód dziedziczny.
2. Ciekawostki z życia pszczół
Pszczoły aby zebrać nektar na 1 kg miodu muszą odwiedzić 4 mln. kwiatów, - pszczoła lata z prędkością 25 km/godz., - w ciągu życia pszczoła wykonuje lot równy 800 km - pszczół nie rozpoznaje koloru czerwonego - rodzina pszczela to matka pszczela, truteń, pszczoła robotnica
3. Co daje nam pszczoła
Zdjęcia w postaci plastrów miodu – pyłek, miód, propolis, pierzga, mleczko pszczele. Ciekawostka: Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Pszczoły produkują tylko zdrowy miód, gdyż w przeciwieństwie do osowatych nie zbierają nektaru z trujących roślin.
4. Powstawanie miodu
Miód to produkt pszczeli znany i ceniony od wieków. Jak powstaje ten drogocenny produkt? Słodki miód wytworzony jest z nektaru. Pszczoły zbierają go z kwiatów, a składa się on z wody i rozpuszczonych w niej cukrów. Pszczoła zbieraczka wypija nektar z kwiatów i magazynuje go w zbiorniczku zwanym- wolem, w którym to nektar miesza ze śliną co jest konieczne do tego, aby potem przekształcił się w miód. Przy wejściu do ula nektar przekazywany jest „ z ust do ust” innej pszczole, która zanosi go do komórki w plastrze. Ostatni etap to odparowanie nadmiaru wody. Kiedy komórka jest pełna gęstego miodu, pszczoły zamykają ja wieczkiem z wosku.
5. Tuba do słuchania lasu
Drewniana konstrukcja w kształcie megafonu wzmacniająca dźwięki przyrody
6. KLIMATyczne Koło Natury
Gra plenerowa rozszerzająca i utrwalająca wiedzę o czynnikach wpływających na zmiany klimaty i roli pszczół w życiu człowieka
 0/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka „Miodny Szlak” 0,5 km (gm. Milicz) – przy Ośrodku Edukacji Leśnej „Dom Drzewa” w Wałkowej. Poszerza ona wiedzę o roślinach przyjaznych pszczołowatym, roli i czynnej ochrony owadów zapylających. Nową atrakcją Szlaku jest drewniana tuba do słuchania „odgłosów lasu” i gra plenerowa „KLIMATyczne koło NATURY”, które pozwala uzupełnić i sprawdzić wiedzę o przyczynach i skutkach zmian klimatu. Opiekun: Nadleśnictwo Milicz.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij