BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_ Po Dolinie Baryczy wzdłuż stawów Jeleniego, Starego, Jamnika_Regionalny konkurs o Dolinie Baryczy.

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Michał Korytkowski, Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Żmigrodzie , Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie
OPIS

1. WIE2018 Po Dolinie Baryczy wzdłuż stawów. Konkurs Regionalny o Dolinie Baryczy.
2. Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego, Żmigród, Szkolna 11
3. Anna Podróżna

Imię i nazwisko autora pracy

Jakie zadania wykonywał przy pracy konkursowej

Michał Korytkowski

- zdjęcia własne,

- oznaczanie punktów na mapie i ich opis,

- wyszukiwanie informacji w źródłach i redagowanie tekstów


4." Park Krajobrazowy Dolina Baryczy" Ewald Ranoszek, Włodzimierz Ranoszek
Portal edukacyjny Dolina Baryczy
5. Zdjęcia własne, niektóre teksty np. o Akcji Żaba.

TRASA WYCIECZKI

1. Zespół Pałacowo- Parkowy.
Park-romantyczny, założony na przełomie XVIII i XIX w.Prowadzi do niego aleja z lipami i kasztanami. Znajdują się pomniki przyrody:dąb szypułkowy i cis. Ruiny pałacu w miejscu dawnej warowni otoczonej murami i fosą.tablica upamiętniająca spotkanie króla Prus Fryderyka WilhelmaIII z carem Rosji Aleksandrem w 1813 r. Pałac częściowo odrestaurowany dzięki funduszom z UE.
2. Radziądz
Podziwiamy barokowy kościół pw. św. Karola Boromeusza z 1735 roku, wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Tu znajduje się też Zakład Rybacki gospodarujący stawami założonymi przez zakon cystersów, dzięki którym rozwinęła się fauna i flora doliny.
3. Stawy Radziądz.
Największą wartością kompleksu Radziądz, wchodzącego w sklad rezerwatu „ Stawy Milickie” jest Staw Stary- największy i jeden z najstarszych zbiornków w Dolinie Baryczy, mający charakter naturalnego jeziora. Stary Staw obejmje pow. 300 ha i jest uważany razem ze Stawem Jelenim za stawy lęgowiskowe. Występuje tu unikalna kolonia wsólna czapli siwych i kormoranów, na zalesionej grobli między stawa,i. Ponadto obserwować możemy tu bąka, bączka, gęgawę, podgorzałkę, błotniaka stawowego, zielonkę czy wąsatkę. Turzycowiska i podmokłe łaki są siedliskiem lęgowym dla m.in. cyranki, cyraneczki i kszyka.
4. Niezgoda
Kiedy dojedziemy do Niezgody trzeba wypatrywać aligatora, znak, że skręcamy w prawo do Rudy Żmigrodzkiej. Jadąc dalej docieramy do Rezerwatu „Olszyny Niezgodzkie”.
5. Rezerwat
Zajmuje on pow. ok. 75 ha, został utworzony w 1987 r. w celu zachowania naturalnego obszaru bagiennego w zasięgi rzeki Ługi.Krajobraz przypomina lasy mangrowe. Znajdują się na jego terenie ponad 100 – letnie olsy, okazałe dęby szypułkowe, z najgrubszym , bo mającym w obwodzie 675 m, będącym pomnikiem przyrody. Kilka z dębów ma wydrążone przez koziroga dębosza, ( objętego ochroną), otwory. Flora liczy sobie kilkaset gatunków, m.in. chronione ( bluszcz pospolity, kalinę koralową, konwalię majową itd.). Oprócz roślin olszyny są także ostoją ssaków, plazów i gadów. Wystepują tu także bobry.
6. Ruda Żmigrodzka
Tu znajduje się Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Koni. Wieś malowniczo położona wśród lasów, łąk i stawów. Obecnie wiele domów odnowionych, zamieszkałych przez mieszkańców Wrocławia i okolic. Jest dobrym miejscem do hodowli koni i rekreacji. Czerwonym szlakiem udajemy się w kierunku Jazu Niezgoda.
7. Jaz Niezgoda
Jaz Niezgoda zwany też „ tamą Goringa”. Nazwa „ tama Goringa” wzięła się stad, że w czasach III-ciej Rzeszy, na polowaniach bywał tu Marszałek Goring. Niedaleko znajduje się brukowana droga zwana Drogą Goringa.
8. Staw Jamnik
Jesteśmy na przejściu dla płazów. Jest to miejsce, w którym corocznie wiosną migrują żaby i inne płazy z lasu do stawu. Muszą przejść przez dość ruchliwą drogę asfaltową. Są powolne i ospałe, giną pod kołami samochodów.Żeby temu zapobiec, zakładana jest siatka odgradzająca płazy od drogi. Uczniowie z Radziądza, Powidzka i Żmigrodu pomagają im przedostać się na drugą stronę drogi, przenosząc je w wiaderkach. Ja również uczestniczę w tej akcji, zwanej "Akcją Żaba".
 4.5/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka edukacyjna prowadzi od Zespołu Pałacowo Parkowego w Żmigrodzie wzdłuż stawów: Jeleniego,Starego,Jamnika przez rezerwat "Olszyny Niezgodzkie"i Tamę Goringa. Ukazuje najpiękniejsze miejsca Doliny Baryczy położone niedaleko Żmigrodu. Zobaczymy tam chronione elementy naturalnego krajobrazu oraz zabytkowe obecnie wytwory działalności człowieka. Na trasie jest też szczególny odcinek-przejście dla płazów, w którym odbywa się Akcja Żaba, w której uczestniczę drugi rok.
OPINIE I KOMENTARZE  
marcel kawski
Bardzo ciekawie i interesująco przygotowana trasa
17-05-2018

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij