BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_ Śladami Antka B_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Antoni Baraniecki, Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego , Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie
OPIS

1. WIE2018 Śladami Antka B.Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy
2. Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego, Żmigród, Szkolna 11
3. Anna Podróżna

Imię i nazwisko autora pracy

Jakie zadania wykonywał przy pracy konkursowej

Antoni Baraniecki

- zdjęcia własne i zdjęcia z grafiki Google

- wyszukiwanie zdjęć w Google Grafika,

- wyszukiwanie informacji w źródłach i redagowanie tekstów


4. „Park Krajobrazowy Dolina Baryczy” Ewald Ranoszek i Włodzimierz Ranoszek 
Żmigród Nasze Miasto” Paweł Becela
5. Część zdjęć własnych, komentarze własne.

TRASA WYCIECZKI

1. Wieża ciśnień
Wieża pochodzi z 1906 roku. Znajduje się w najwyższym punkcie miasta. Przed lokacją miasta na prawie niemieckim znajdował się tam gród, a w latach 1742- 1861 była tu świątynia ewangelicka. Podziwiamy też znajdujący się niedaleko kościół pw. św. Trójcy, zbudowany w latach 1595- 1607. Kilka lat temu plac przy wieży otrzymał nazwę Skwer Pionierów Oświaty. Znajduje się tu pomnik poświęcony pierwszym ludziom budującym oświatę na tych terenach po wojnie.
2. Most na Sąsiecznicy, ul. Szkolna
Z mostu widać piękną, zabytkową aleję drzew ( głównie lipy)wzdłuż ul. Szkolnej. Ulicy przywrócono dawną nawierzchnię z kostki granitowej. Mamy też widok na rzekę, która niedaleko stąd uchodzi do Baryczy. Rozpoczęły się już prace realizujące projekt "Żmigrodzkie Ogrody ochrony bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą".
3. Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Instytut znajduje się przy drodze z Węglewa do Bychowa. Prowadzi prace badawcze i rozwojowe dotyczące budowy i utrzymania obiektów komunikacyjnych. Opracowuje nowe rozwiązania i nowe technologie stosowane w inżynierii komunikacyjnej.Tu po raz pierwszy w Polsce odbywały się jazdy próbne pociągu Pendolino.
4. Krzyż pokutny w Bychowie
Krzyże przydrożne, proste, kamienne formy w kształcie krzyża. Wznoszone były przez zabójców w miejscu popełnienia zbrodni. Najwięcej krzyży jest na Dolnym Śląsku. W mojej gminie jest ich 5.
5. Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół filialny, barokowy z 1726 roku, pw. św. Jana Nepomucena. Wewnatrz kościoła znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej ze Stojaniec. Obraz został przywieziony z tej wioski przez mieszkańców przesiedlonych tu po wojnie. Kościół otacza cmentarz, z coraz mniej licznymi nagrobkami. Nagrobki są usuwany, prochy przenoszone na nowy cmentarz.
6. Kopalnia Gazu Ziemnego w Karnicach
W skład kopalni wchodzą: Ośrodek Centralny Borzęcin i Grupowy Radziądz. Eksploatację złoża rozpoczęto w 1976 roku. Wyczerpane złoże może być w przyszłości przeznaczone na zbiornik odpadów gazowych. Wyizolowanie CO2 powstałego w procesach przemysłowych i składowanie go w naturalnych zbiornikach podziemnych sprzyja ograniczeniu emisji tego gazu do atmosfery.
 0/5
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LINKI ZEWNĘTRZNE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka dydaktyczno- turystyczna zaczyna się od wieży ciśnień w Żmigrodzie a kończy przy Kopalni Gazu Ziemnego w Karnicach. Cała trasa wycieczki usytuowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. W całym Parku istnieją liczne stawy rybne, cenne zabytki kulturalne i przyrodnicze. Można też zobaczyć ciekawe zakłady przemysłowe i instytucje naukowe. Na trasie można podziwiać drzewa i krzewy: forsycje, tuje, cisy, lipy, tawuły, jałowce, graby, krzewuszki i berberysy.Prowadzi przez miasto Żmigród, wieś Węglewo, Bychowo aż do wioski Karnice. Trasę można pokonać, rowerem, autem lub pieszo. Całkowita długość 8 km. Opracowałem taką, ponieważ jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania, ciekawa, i każdy może ją przebyć.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij