STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_Ścieżka dydaktyczna. Ciekawe miejsca Pakosławska i Rakłowic_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Zuzanna Pytka, Bartłomiej Rogal , Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku
OPIS


TRASA WYCIECZKI

1. Pakosławsko
Pakosławsko wieś w gminie Cieszków, na zachodnim krańcu Wyżyny Cieszkowskiej, leży około 1km od drogi krajowej numer 15 Trzebnica-Krotoszyn. Liczba mieszkańców-1184. Sołtys-Agnieszka Marjowska. W Pakosławsku znajduje się dużo polnych ścieżek np. Pakosławsko- Guzowice- Sędraszyce - Cieszków trasa prowadzi przez lasy oraz łąki.
2. Park Pałacowy w Pakosławsku
Park w Pakosławsku znajduje się koło pałacu. Powstał na początku XIII wieku.Przeważają tutaj drzewa dębowe oraz platany.Niestety większa część parku została wycięta przez obecnego właściciela.Kwitną tu na wiosnę piękne zawilce.
3. Dąb przy świetlicy wiejskiej w Pakosławsku
Dąb ten znajduje się w samym centrum Pakosławska. Został zasadzony ok. 200 lat temu przez państwa Puszerów .Ma ok.15m wysokości i 3m 60cm obwodu pnia.
4. Łabędzie na polach przy drodze do Pakosławska
Łabędzie Nieme są bardzo popularne w Dolinie Baryczy.Można je zaopserwować na polach uprawnych w Pakosławsku. Najczęściej można je spotkać wiosną, popołudniową porą.
5. Rakłowice
Rakłowice wieś w gminie Cieszków na wschodnim krańcu Wyżyny Cieszkowskiej leży przy drodze krajowej numer 15 Trzebnica-Krotoszyn. Liczba mieszkańców-146. sołtys-Maria Kurzyńska. Koło Rakłowic jest dużo ścieżek rowerowych np. Rakłowice-Jawor-Góry-Trzebicko. Trasa prowadzi przez Góry Cieszkowskie . Rakłowice -Godnową. Trasa ta prowadzi przez piękny las i nad stawem, gdzie można spotkać Gągoła i Bielika.
6. Kasztanowiec przy wjeździe do wsi Rakłowice
Kasztanowiec znajduje się na początku Rakłowic. Został zasadzony około 150 lat temu. Ma około 8m wysokości i 4m 20cm szerokości pnia.
7. ścieżka leśna - lizawka za Rakłowicami
Lizawka znajduje się na północnym krańcu Rakłowic, na końcu ścieżki leśnej. Lizawka to kawałek pnia ustawiony pionowo, z otworami, gdzie wkładane są kostki soli z dodatkiem mikroelementów niezbędnych zwierzętom do prawidłowego rozwoju. Lizawka znajduje się często koło paśników. Odwiedzają je zwierzęta takie jak: jelenie, sarny, dziki,zające itp.
8. mrowisko w lasie mieszanym na północny-wschód od Rakłowic
W naszym regionie znajduje się dużo mrowisk są one także na północno-wschodnim krańcu Rakłowic koło lasu mieszanego. Niektóre z nich osiągają nawet do 2 metrów wysokości.To na zdjęciu zamieszkują mrówki Rudnice.W jednym mrowisku mieszka ok. miliona mrówek.
9. siedlisko bażantów- centrum Rakłowic
W środku Rakłowic znajduje się siedlisko bażantów. Tutaj śpiewają i obchodzą gody. Żywią się nasionami i małymi owadami. Są jednymi z najpiękniejszych ptaków w naszej gminie. Można je spotkać najczęściej w okresie wiosna-lato, popołudniu.
10. pola obok wsi - stanowiska jeleni
Częstym zjawiskiem występującym w pobliżu Rakłowic, na polach otaczających wieś, są wędrówki jeleni szlachetnych. Najczęściej można je spotkać wiosną. Olbrzymie stada byków jeleni wraz z łaniami i ich młodymi, rano lub w południe, wędrują przez pola.
11. Rakłowice - plac rekreacyjny
Swoją wędrówkę, możemy zakończyć na placu rekreacyjnym, gdzie gościnni mieszkańcy przygotowali stanowisko na ognisko lub grilla, ławy i stoły, przy których można odpocząć i zjeść oraz plac zabaw dla najmłodszych.
 0/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka prowadzi nas przez faunę i florę Pakosławska i Rakłowic, miejscowości z Gminy Cieszków, które choć mało znane też mają swoje ciekawe miejsca. Autorzy pracy interesują się przyrodą swojej małej ojczyzny i chcieliby ją przybliżyć innym miłośnikom przyrody.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij