BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_Kręte ścieżki Czarnegolasu i okolic_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Zuzanna Krysiak i Mikołaj Cieśliński , Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie
OPIS


TRASA WYCIECZKI

1. Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie
W Szkole Podstawowej w Czarnymlesie obecnie znajdują się klasy I – VII oraz II i III gimnazjum. Obok dzisiejszej szkoły znajdował się budynek starej, który jednak został wyburzony. Na terenie placówki znajduje się też oddział przedszkolny, czyli zerówka. Za szkołą jest też nowe boisko do piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej, którego uroczyste otwarcie odbyło się 1 czerwca 2017 roku.
2. Obelisk
Przed budynkiem szkoły znajduje się pamiątkowy obelisk, który jest poświęcony ofiarom II wojny światowej, a zwłaszcza zmarłym w obozie pracy w pobliskim Zawidzynie (Zawidzy). Uczniowie naszej szkoły opiekują się tym miejscem pamięci.
3. Kościół p. w. Najświętszego Serca PJ
Spod obelisku kierujemy się na południe do naszych katolickich kościołów. Trasa liczy ok. 300 metrów. Kierujemy się w stronę najbliższego skrzyżowania i na łuku drogi skręcamy w prawo. Kościół p. w. Najświętszego Serca PJ Kościół został wybudowany w latach 1925 - 1930 z inicjatywy ks. Wojciecha Liberskiego. Pierwsza msza św. odbyła się w nim 30.11.1930 r. dla uczczenia uroczystości 100 rocznicy powstania listopadowego. W czasie okupacji kościół katolicki został zniszczony, W roku 1941 niemieccy żołnierze wywieźli ks. Wojciecha Liberskiego do Ostrowa Wlkp., a gdy po wojnie stamtąd powrócił, zabrał się do odbudowania parafii. Udało się to dzięki silnej więzi proboszcza z parafianami. Przy wejściu do zakrystii jest tablica upamiętniająca ks. Wojciecha Liberskiego budowniczego tego kościoła.
4. Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
Następnie przechodzimy przez skrzyżowanie, aby dojść do następnego kościoła. Kościół ten jest zbiorem poewangelickim, który zaraz po II wojnie światowej został przyznany parafii rzymsko-katolickiej. Ten obiekt sakralny był budowany w latach 1844-1850, wzniesiony dzięki fundacji Radziwiłłów. Materiałem budulcowym jest cegła i ruda darniowa. Świątynia ma neogotyckie wyposażenie.
5. Przedszkole „Calineczka”
Za kościołem skręcamy w lewo i dochodzimy do przedszkola. Przedszkole założone zostało przez Zgromadzenie Sióstr od Św. Józefa i prowadzone było pod nazwą Ochronka Parafialna Św. Józefa w Czarnymlesie od 1945-1948r. W roku 1948 budynek został przejęty przez Zarząd Gminy Czarnylas i obecnie uczęszcza do niego ok. 70. Dzieci z Czarnegolasu i okolic.
6. Biblioteka publiczna
Po wizycie w przedszkolu kierujemy się na powrót do drogi głównej i po przejściu w lewo ok. 300 m skręcamy na północ. W 1959 r. w tym budynku uruchomione zostało kino w sali przedwojennego domu baptystów. Obecnie mieści się tutaj Biblioteka Publiczna, a obok niej jest również plac zabaw. Biblioteka była remontowana w 2017 roku. Na placu zabaw znajdują się tablice z ciekawymi informacjami dla turystów.
7. Kościół luterańsko - augsburski i Pastorówka
Aby dojść do następnego przystanku idziemy nadal wzdłuż drogi nr 444 i po przejściu ok. 500 m po lewej stronie drogi ukazuje się nam kościół ewangelicki Kościół luterański powstał w latach 1889-1900. Obecnie jest to kościół ewangelicki, w którym odbywają się niedzielne msze. Obok kościoła w 1900r. wybudowano pastorówkę, która w latach 50. służyła jako ośrodek zdrowia i porodówka.
8. Cmentarz i kaplica w Ludwikowie
Z Czarnegolasu udajemy się w dalszą drogę i jedziemy w stronę ronda Ostrzeszowskiego i dalej drogą krajową nr 25 w stronę Antonina. Po pokonaniu ok. 3 km skręcamy w lewo w stronę Ludwikowa. Mijamy miejscowość i po pokonaniu ok. 1 km stajemy przed bramą cmentarza w Ludwikowie. Na cmentarzu w Ludwikowie można zobaczyć wiele starych, ale ciekawych grobów. Jest tutaj pochowany m. in. Prot Stefański – książęcy leśniczy. Sam cmentarz był ufundowany przez fundację Radziwiłłów. W jego centralnej części stoi kaplica, a na jej ścianie tablica z 2001 r. ku czci 14 polskich więźniów, zamęczonych w latach 1942-1943 w niemieckim obozie pracy w pobliskim Zawidzynie koło Czarnegolasu.
9. Stawy Kocięba
Za murami cmentarza skręcamy w prawo i dochodzimy do stawu Kocięba Zimochów. Na terenie Kocięby znajduje się kilka prywatnych stawów. Można spotkać tam rozmaite ptaki, m.in. łyski, perkozy dwuczube oraz bociany czarne. Żyje tu także bardzo dużo żab, które już zaczęły składać skrzek. Stawy te ciągną się nawet do rezerwatu ,,Wydymacz”. Spotkaliśmy bardzo dużo żab, które uciekały spod naszych nóg do wody.
10. Rezerwat „Wydymcz”
Dalej wyruszyliśmy zielonym szlakiem w stronę rezerwatu „Wydymacz” Na terenie Nadleśnictwa Antonin znajduje się rezerwat przyrody „Wydymacz", utworzony w 1987 roku. Jest to rezerwat florystyczno – krajobrazowy. Nasza wędrówka po rezerwacie prowadziła zielonym i niebieskim szlakiem. Mogliśmy podziwiać dęby szypułkowe, które jako pomniki przyrody pn. „Dęby antonińskie” są drugim pod względem wielości skupiskiem dębów w Polsce. Tuż przy stawie Wydymacz, od którego wziął rezerwat swa nazwę, można zaobserwować wiele ptaków wodnych tj. łyski, łabędzie , kaczki i perkozy. Wiosną widać różnorodne płazy, które skaczą w stronę wody. Poza tym w rezerwacie poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna z ciekawymi tablica informacyjnymi. Wczesną wiosna można zobaczyć kwitnącego wawrzynka wilczełyko.
11. Kościół MB Ostrobramskiej w Antoninie
Z rezerwatu udajemy się niebieskim szlakiem w stronę drogi do Mikstatu. Po lewej stronie drogi widoczny jest kościół. Kościół został wybudowany w latach 1835-1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów. Projekt świątyni wykonał Johann Häberlin. Obok kaplicy znajdują się groby niektórych z Radziwiłłów, a w podziemiach kościoła znajdziemy trumny z ich ciałami. W tej świątyni można również podziwiać późnogotyckie rzeźby - Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty, oraz popiersie Elizy Radziwiłłówny wykonane z gipsu. W podziemiach kaplicy znajduje się grobowiec rodziny Radziwiłłów, z którego niektóre prochy zostały przeniesione na cmentarz przy kaplicy, z polecenia księcia Michała. Obecnie w podziemiach znajduje się 18 trumien. Spoczywaja w nich: fundator kaplicy książe Antoni, jego żona księżna Luiza, córki Eliza, Wanda, Helena i Luiza (prochy dwóch ostatnich zostały przeniesione do Antonina po wybudowaniu pałacu). Obok trumny księcia Antoniego spoczywa generał, bardzo zaprzyjaźniony z księciem, który często goscił w Antoninie i miał życzenie, by zostać pochowanym w podziemiach. Są też trumny księcia Ferdynarda i jego żony Pelagii. Nieznane są personalia osób leżących w pozostałych trumnach. Kaplica i podziemia były wielokrotnie rabowane. Informacji udzielił kościelny kościoła pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie pan Florian Pikiński.
 0/5
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
TRASA WYCIECZKI
Nasza praca powstała, aby pokazać znane i mniej znane zakątki naszej miejscowości Czarnylas oraz pobliskiego Antonina. Chcemy zachęcić swoich rówieśników, aby przyjeżdżali do nas i zachwycili się urokami naszej mniej znanej okolicy.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij