BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_Na przygodzickim szlaku_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Amelia Szwarc, Gabriela Robotnikowska , Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Przygodzicach
OPIS

Metryczka
1. Tytuł pracy:
WIE_2018_ Na przygodzickim szlaku_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

2. Szkoła: 
Szkoła Podstawowa w Przygodzicach

3.Imię i nazwisko nauczyciela- opiekuna ucznia/uczniów: Agnieszka Kubis

 

Imię i nazwisko autora pracy:

Jakie zadania wykonywał przy pracy konkursowej?

Gabriela Robotnikowska

Amelia Szwarc

- wytyczenie trasy wycieczki,

- wykonanie fotografii,

-  opracowanie wiadomości na temat Przygodzic,

- wpisywanie do zasobów WIE.

 4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy:
 
- www.polskaniezwykla.pl
- Walory historyczno-krajoznawcze gminy Przygodzice, Robert Kaczmarek, Waldemar Blaźniak;
- Atlas Gminy Przygodzice, pod red. Edmunda Radziszewskiego, Anny Dębskiej;

5. Czy w pracy zostały wykorzystane własne materiały?

Zdjęcia, komentarze

TRASA WYCIECZKI

1. Szkoła Podstawowa w Przygodzicach
Wyruszamy na wycieczkę po Przygodzicach, zaczynając od Szkoły Podstawowej.
2. Park przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
Mieszkańcy Przygodzic poruszają się chodnikiem wzdłuż ul. Wrocławskiej tylko wtedy, gdy się spieszą. By przejść wśród zieleni i śpiewu ptaków mamy wygodną trasę przez park.
3. Lipa
Po lewej stronie drogi rosła olbrzymia pomnikowa lipa, którą pamiętają najstarsi mieszkańcy Przygodzic. Miała ponad 300 lat. Została wycięta w 2000 roku. Sześć lat później w jej wnętrzu posadzono nową lipę.
4. Dworek Przebędowskich
Jan Przebędowski kupił dobra przygodzickie w 1699 r. Pełnił funkcję podskarbiego wielkiego koronnego i był dobrym gospodarzem Przygodzic. Córka Jana Przebędowskiego - Dorota wyszła za mąż za Jana Mikołaja Radziwiłła, a dobra Przygodzickie stanowiły jej wiano. Budynek jest obecnie w remoncie.
5. Chata Regionalna
Za Skwerem Luitré stoi budynek wybudowany w 1813 roku. Mieści się w nim Chata Regionalna, w której można obejrzeć wystawę dotyczącą historii Przygodzic i okolicznych miejscowości. Francuska gmina Luitré w Bretanii to gmina partnerska Przygodzic. Nad skwerem góruje komin z gniazdem pary bocianów - Przygodą i Dziedzicem. W pobliżu gniazda została zamontowana kamera internetowa, więc bociany można obserwować online.
6. Plac Powstańców Wielkopolskich
Na Placu Powstańców Wielkopolskich stoi pomnik, który początkowo upamiętniał pierwszego żołnierza, który zginął podczas powstania wielkopolskiego - Jana Mertkę. Później na czterech ścianach pomnika upamiętniono poległych w powstaniu wielkopolskim, wojnie bolszewickiej i II wojnie światowej.
7. Urząd Gminy w Przygodzicach
Dom ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otwarto w 1933 r. Obecne znajduje się tu siedziba Urzędu Gminy.
8. Kościół Parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Kościół wybudowano w stylu neobarokowym w 1931 r.
9. Cmentarz Parafialny
10. Arboretum
Nad drogą wiodącą od cmentarza nad stawy posadzono ok. 30 drzew, które z biegiem czasu będą tworzyć wyjątkową alejkę. Zamieszczono też interesujące tablice informacyjne.
11. Trasa nad Stawami Przygodzickimi
Stawy Przygodzickie zajmują powierzchnię 730 ha, największy z nich to Trzcielin Wielki. Na stawach stwierdzono występowanie ponad 270 gatunków ptaków. Trasa wzdłuż stawów jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych.
12. Bobry
Bobry to największe gryzonie w Polsce. Są zbyt płochliwe, by je obserwować podczas spaceru, ale nad stawami są widoczne ślady ich działalności.
13. Powrót
14. Plebania
Na rogu ulicy Szkolnej i Wrocławskiej stoi ładny budynek plebanii.
15. Most na Baryczy
Stojąc na moście z lewej strony widzimy piekarnię, w której jest wypiekany regionalny chleb Baryczok. Piekarnia produkuje 80 gatunków chleba a pieczywo jest wyrabiane i kształtowane ręcznie. Po prawej widzimy ścieżkę dla pieszych i rowerzystów, którą można dotrzeć nad staw Górecznik, podziwiając po drodze piękno łąk Doliny Baryczy.
16. Górecznik
Restauracja położona nad stawem Górecznik. Jest to lokalne centrum weekendowych wyjazdów rodzinnych, gdyż oferuje plac zabaw, trasę spacerową, minizoo oraz Park Przygód dla najmłodszych.
 0/5
PLIKI ZASOBU
 
( 0 KB . )
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
TRASA WYCIECZKI
Autorzy zapraszają gości będących w Przygodzicach do odwiedzenia pięknych i ważnych miejsc dla mieszkańców naszej miejscowości.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij