BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_Spacer nad Stawami Gadzinowymi_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Oliwia Łapigrosz i Patrycja Staszak uczennice klasy V , Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku
OPIS


TRASA WYCIECZKI

1. Przystanek 1. Czatownia
W czatowni warto pozostać trochę dłużej. Tutaj w skupieniu słuchamy i obserwujemy. Koniecznie trzeba mieć ze sobą lornetki. A może uda się zobaczyć nie tylko pospolite kaczki i łabędzie, ale także podgorzałkę , cyraneczkę , rydzyka , krwawodzioba, remiza lub zausznika ? Naprzeciw czatowni widać wyspę, na której buduje swoje gniazdo błotniak stawowy. Może jego również da się zaobserwować?
2. Przystanek 2. Stare Dęby
Po wyjściu z czatowni zauważymy dwa stare, potężne dęby. Każdy może sprawdzić czy te piękne drzewa są pomnikami przyrody. Jeśli chcecie się o tym przekonać zmierzcie obwód jednego z dębów ( możecie ustawić się dookoła drzewa i chwycić się za ręce). Sprawdźcie, czy dąb o takim obwodzie może być pomnikiem.
3. Przystanek 3. Barwna Łąka
Na łące naprzeciw stawu można znaleźć wiele gatunków roślin. Jeżeli weźmiecie ze sobą baner to rośliny na nim opisane znajdziecie na pewno. Rosną tutaj: rajgras wyniosły, wyczyniec łąkowy, krwawnik pospolity, rzeżucha łąkowa, rogownica zwyczajna, firletka poszarpana i wiele, wiele innych. Jeśli macie ochotę znajdźcie cztery różne nienazwane gatunki. Do oznaczenia ich wykorzystajcie Atlas Roślin.
4. Przystanek 4. Motyle
W tym miejscu po obu stronach ścieżki można zaobserwować różne gatunki motyli. Występują tutaj rusałki: admirał, pawik, kratkowiec, pokrzywnik, paziowate: niepylak apollo i paź królowej, oraz wiele bardziej pospolitych gatunków. Jak będziecie mieć szczęście to może spotkacie będącego pod ochroną czerwończyka nieparka. Jeśli jesteś z kolegą to możesz poprosić go, aby z tablicy stojącej na ścieżce, wybrał trzy gatunki motyli, zasłaniał je po kolei ręką, a ty możesz odgadnąć ich nazwy.
5. Przystanek 5. Słowicza Kępa
Na tym przystanku warto pozostać trochę dłużej. Można tu posłuchać śpiewu słowika szarego i słowika rdzawego, pierwiosnka, pokrzewki, dziwonii. Jeżeli jesteście z ornitologiem zapytajcie się czy rozpoznaje wszystkie ptaki po śpiewie. Na pewno ilość gatunków, które rozpozna może was zaskoczyć.
6. Przystanek 6. Wyspa Mew
Na Wyspie Mew śmieszki budują swoje gniazda. Jest ich tu tysiące. Są bardzo głośne. Wokół wyspy budują gniazda również inne ptaki: krzyżówki, perkozy, czernice, głowienki czują się tutaj bardziej bezpieczne. Zachowajcie ciszę podczas oglądania wyspy, ponieważ możecie oprócz śpiewu ptaków usłyszeć rechotanie żab i ropuch.
 0/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Niedaleko naszej szkoły na obrzeżach rezerwatu Stawy Milickie znajdują się malownicze Stawy Gadzinowe. Można tu obserwować całe bogactwo ptaków Doliny Baryczy, ale nie tylko. Zachęcamy do przejścia naszej przyrodniczej ścieżki i poznania innych ciekawych organizmów.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij