BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2018_ HISTORIA WOKÓŁ NAS UKRYTA_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Mateusz Baracz , Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku
OPIS

Metryczka

1.Tytuł pracy: HISTORIA WOKÓŁ NAS UKRYTA

2. Szkoła: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W POWIDZKU

3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia/uczniów: AGNIESZKA MATUNIN

 

Imię i nazwisko autora/ autorów pracy :

Jakie zadania wykonywał przy pracy konkursowej?

MATEUSZ BARACZ

Przygotowywanie opisów, trasa wycieczki, zdjęcia


4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: książki:
Żmigród - miasto trzech wież” – Paweł Becela, strony internetowe - Wkipedia, http://www.zmigrod.com.pl, http://dolny-slask.wyjade.pl/zmigrod/zamki/ruiny-zamku-hatzfeldow-1000, https://it-zmigrod.pl/zabytki/

5. Czy w pracy zostały wykorzystane własne materiały (zdjęcia, rysunki, teksty itp.)? Jeżeli tak to jakie?

Zdjęcia oraz  opisy do przystanków ścieżki zostały wykonane samodzielnie. Teksty powstały w oparciu  o w/w źródła.


TRASA WYCIECZKI

1. Kościół parafialny w Powidzku
Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy parafialnym kościele w Powidzku, który jest barokowym zabytkiem z XVIII wieku. Na terenie kościoła znajduje się cmentarz. We wnętrzu jest najstarsza rzeźba Doliny Baryczy, którą warto jest zobaczyć. Mowa tu o drewnianym krucyfiksie z XIV wieku.
2. Pokutny krzyż w Osieku
Krzyż znajduje się w pobliżu kapliczki, przy drodze do Powidzka. Został postawiony w ok. XVI wieku przez mordercę na miejscu zbrodni. W tamtych czasach morderca musiał postawić krzyż i odbyć pokutę. Krzyż obecnie jest zabytkiem oraz zwraca uwagę licznych turystów.
3. Miejska wieża ciśnień w Żmigrodzie
Nie bez powodu Żmigród nazywany jest miastem „Trzech wież”. Jedną z takich wieży jest wieża ciśnień przy ulicy Batorego. Wieża jest najwyższym punktem w mieście. Przed lokacją miasta według legend w tym miejscu znajdował się gród smoka, natomiast w latach 1742-1861 stała tu świątynia ewangelicka. Wieże ciśnień niegdyś służyły jako awaryjne źródła wody, dziś są jedynie zabytkami, które z ciekawością możemy zwiedzać i podziwiać.
4. Pomnik „Pamięci ofiar II wojny światowej”
Ów pomnik znajduje się na cmentarzu parafialnym w Żmigrodzie. Upamiętnia on więźniów byłego obozu pracy, którzy zostali pomordowani przez hitlerowców. Na pomniku znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej. Warto odwiedzić pomnik, by złożyć hołd poległym żołnierzom, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie.
5. Kościół Trójcy Świętej w Żmigrodzie
Kościół istnieje od XIII wieku. Wybudowany został w latach 1595-1601, odbudowany po pożarze w 1723 roku, a odrestaurowany w XIX wieku. Wykonany jest w stylu barokowym, wybudowany jest z czerwonej cegły. W środku znajdują się dwa zachwycające wyglądem oraz wielkością ołtarze oraz rzeźba Jana Nepomucena z ok. 1750 roku. Kościół w dużej mierze nawiązuje do historii miasta oraz rodziny Hatzfeldtów. Przed kościołem znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena z ok. 1735 r., a teren kościelny otacza mur z ok. 1870 roku.
6. Kolumna Maryjna
Na środku żmigrodzkiego rynku usytuowana jest tzw. Kolumna Maryjna, zwana również Kolumną Zwycięstwa. Wzniesiona została w 1873 roku z okazji triumfu Prus w wojnie z Francją w latach 1870-1871. Wówczas na szczycie wysokiej kolumny znajdował się orzeł. Po II wojnie światowej orzeł został zastąpiony figurką Matki Boskiej. Na podstawie kolumny znajduje się napis, iż miasto Żmigród ofiaruje się Niepokalanemu Sercu Marii.
7. Baszta w Żmigrodzie
Wieżę mieszkalno-obronną, zwaną również basztą, zbudowano w 1560 r. Kilkukrotnie ją przebudowywano i podwyższano o kolejne piętra. Do 1945 r. mieściła archiwum dokumentów - jeden z największych na Śląsku prywatnych zbiorów. W piwnicy zaś zorganizowano magazyn do przechowywania żywności. Po renowacji w obiekcie mieszczą się: sala konferencyjna, punkt informacji turystycznej, sala rycerska z miejscem na wystawy, kameralne koncerty i spektakle teatralne; nad nią - apartament hotelowy, a na samej górze taras widokowy.
8. Ruiny zamku w Żmigrodzie
Zasadniczym elementem Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie są ruiny zamku z ok. 1296 roku. Obiekt ten posiadał niegdyś wieżę, mury i fosę. Należał on naprzemiennie do biskupów wrocławskich i książąt oleśnickich. Od 1641r. nowymi właścicielami stała się rodzina von Hatzfeldt, która zburzyła fortyfikacje i wzniosła barokowy pałac. Niestety rezydencja Hatzfeldtów została spalona w 1945 roku przez armię radziecką, a zniszczone skrzydło południowe rozebrano. Dziś ruiny zamku są jedną z wizytówek Żmigrodu oraz przyciągają co roku setki tysięcy turystów.
9. Park w Żmigrodzie
Park w Żmigrodzie jest kolejnym z elementów Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie. Wcześniej wspomniane ruiny leżą na terenie parku. W parku znajdziemy piękne drzewa objęte ochroną pomnikową – m.in. rosnący przy ruinach zamku dąb „Melchior”. Drzewo to ma ok. 390 lat oraz 631 cm obwodu. Na krańcu założenia parkowego znajdują się stawy z wyspami oraz fontanną. W tym pięknym miejscu kończy się zaproponowana przeze mnie ścieżka.
 0/5
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka historyczna prowadzi turystów po najciekawszych zakątkach znajdujących niedaleko miejsca zamieszkania autora. Gmina Żmigród jest pełna interesujących i pięknych zabytków, które naprawdę warto zobaczyć.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij