STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Gospodarstwo Rybackie Stawczyk

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Jan Pasieczny , Gospodarstwo Rybackie Stawczyk
OPIS

Na trasie ścieżki można zapoznać się  z cyklem hodowli karpia, schematem przedstawiającym ekosystem stawu i informacjami na temat  flory i fauny stawów hodowlanych. Przedstawiona jest też rola ziół w leczeniu ludzi, a także opisy i zdjęcia służące do rozpoznawanie kilkunastu roślin leczniczych na terenie gospodarstwa.

TRASA WYCIECZKI

1. Gospodarstwo Rybackie Stawczyk
Znajdujemy się przy pierwszej tablicy, na której możemy się dowiedzieć o historii powstania obiektu, jego wielkości i o produkcji towarowej ryb. Są tu również zamieszczone informacje na temat Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, a także o głównym gatunku hodowanej tu ryby - karpiu.
2. Cykl rozwojowy karpia
Na tablicy został zamieszczony schematycznie 3 letni cykl produkcji karpia od tarliska do magazynu, a także schemat przedstawiający budowę stawu.
3. Zioła na terenie stawów – chwasty, czy cenne źródło zdrowia?
W tym miejscu dowiemy się, co to jest fitoterapia, oraz do leczenia jakich chorób można wykorzystywać zioła? Na stawach, w czystym środowisku rośnie wiele roślin leczniczych, i w tym miejscu zaprezentowano kilka gatunków, które w tym miejscu występują. Zamieszczone są ich zdjęcia i krótkie opisy , a także właściwości lecznicze.
4. Jaz na Baryczy
Informacje zawarte na tablicy dotyczą urządzeń hydrotechnicznych, które mają duże znaczenie dla gospodarki rybackiej. Znajdują się tu opisy i zdjęcia dużych i mniejszych budowli, które są powszechnie stosowane w piętrzeniu wody, regulowaniu przepływów i przeprowadzaniu wody pod ciągami komunikacyjnymi i mostami. Poznamy tu również trzy kolejne rośliny o właściwościach leczniczych, które są bardzo popularne na terenie gospodarstwa, ale także w okolicy.
5. Płazy i gady spotykane na terenie stawów.
Znajdziemy tu informacje o ochronie gatunkowej płazów i gadów, które można spotkać na terenie stawów hodowlanych, ale są też wymienione wszystkie gatunki tych zwierząt, występujące w Polsce. Poznamy też krótki opis płazów i gadów, a także sposobów rozmnażanie się ich. Zamieszczono też kilka rycin przedstawiających wybrane gatunki zwierząt.
6. Ekotony: stawy – łąka, stawy – pola uprawne.
W tym miejscu znajdziemy informacje na temat ekotonów i możemy je zaobserwować tuż za ogrodzeniem gospodarstwa. Wymieniono tu i pokazano zdjęcia kilku pospolitych roślin, spotykanych w ekotonie staw – łąka. Wiele z nich to popularne zioła, więc są również opisane ich właściwości lecznicze. Idąc dalej ścieżką możemy obserwować po lewej stronie ekoton staw – pola uprawne.
7. Rola drzew i krzewów na terenie stawów.
Dowiadujemy się tutaj o bardzo ważnych funkcjach, jakie spełniają drzewa w naszym środowisku. Po lewej stronie ścieżki możemy spotkać i rozpoznać kilka pospolicie występujących na stawach drzew. Znajdują się też opisy dębu, brzozy i olszy.
8. Ptaki spotykane na stawach.
Znajduje się tutaj oprócz tablicy również nowa, wyposażona w media wiata turystyczna, z której można obserwować różne gatunki ptaków. Znajdziemy tu zdjęcia i opisy sześciu spotykanych często na terenie gospodarstwa przedstawicieli wodno – błotnej awifauny. W wiacie można też dokonać podsumowania zajęć i rozpalić - za zgodą właściciela - ognisko, spożyć posiłek i cieszyć się widokiem stawów z całym bogactwem i pięknem flory i fauny.
 0/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Ścieżka przyrodnicza w Gospodarstwie Rybackim Stawczyk to trasa otaczająca największy staw hodowlany Jan, przy której znajduje się 8 tablic przedstawiających w skrócie cykl produkcyjny karpia, a także florę i faunę stawów hodowlanych.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij