BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ścieżka edukacyjno- muzealna prezentująca rozwój wsi i rybactwa w Dolinie Baryczy

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik , Rodzinny Park Przygód Górecznik w Antoninie
OPIS

Jak kiedyś wyglądała praca na roli i w gospodarstwie domowym? Nasze autentyczne maszyny rolnicze oraz ciekawe tablice opisowe pomogą Wam to sobie wyobrazić. 

Wialnia -
 urządzenie rolnicze napędzane siłą mięśni rąk lub z napędem mechanicznym służące do oczyszczania młóconego ziarna, oddzielenia go od plew i innych zanieczyszczeń.Zanim skonstruowano wialnię, wymłócone zboże oczyszczano podrzucając ziarno przy lekkim wietrze. Cięższe ziarno spadało szybciej, a lżejsze plewy były zdmuchiwane przez wiatr. Zanieczyszczenia o podobnym ciężarze ale różniące się wielkością od pozyskiwanego ziarna rozdzielano przetakami. 

Wóz drabiniasty (fura, nazywana też furmanką ) – tradycyjny konny pojazd kołowy, używany głównie w rolnictwie do zwożenia płodów rolnych bądź siana.

Pług - narzędzie uprawowe do wykonywania orki
Pług składa się z jednego lub kilku korpusów płużnych. Każdy korpus płużny posiada lemiesz, który odcina pas roli (skibę) od caliznyodkładnicę odwracającą i wrzucającą odciętą skibę w bruzdę wykonaną przez poprzedni korpus płużny. 
Pierwsze stosowane pługi jednoskibowe były ciągnięte przez zwierzęta pociągowe - woły lub konie. Pług taki mógł być z przodu prowadzony na dwukołowym wózku zwanym koleśnicą lub z nią zintegrowany pług koleśny. Pług pozbawiony koleśnicy nazywano bezkoleśnym. Pługi wieloskibowe konne były zawsze zintegrowane z koleśnicami.

To tyko nieliczne z naszych eksponatów, które zobaczyć można na ścieżce.

Ponadto dowiecie się więcej o karpiu, linie, amurze i szczupaku oraz innych rybach występujących w Dolinie Dolnej Baryczy. Zapraszamy!

TRASA WYCIECZKI

1. Ścieżka edukacyjno - muzealna prezentująca rozwój wsi i rybactwa w Dolinie Baryczy.
2. Ścieżka edukacyjno - muzealna prezentująca rozwój wsi i rybactwa w Dolinie Baryczy
 0/5
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LINKI ZEWNĘTRZNE
SŁOWA KLUCZOWE
TRASA WYCIECZKI
Piękny krajobraz Doliny Baryczy jest żywym pomnikiem przyrody tego regionu. Przenieś się do czasów naszych przodków i odkryj razem z nami historię dawnej wsi i rybactwa.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij